17.06.2021Dar dla Biblioteki od ministra Piotra Wawrzyka. „Wracamy do normalności. Wracamy do bibliotek”

W poniedziałek 14 czerwca wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przybył do koneckiej Biblioteki w ramach zainicjowanej przez siebie akcji „Wracamy do normalności. Wracamy do bibliotek”. Polityk PiS przekazał koneckiej placówce zestaw ciekawych książek. W tymczasowej siedzibie Biblioteki Publicznej, czyli w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich przekazał na ręce dyrektora placówki Dariusza Kowalczyka zestaw książek, które są niedostępne na rynku w ramach wolnej sprzedaży. W ten sposób chciałby zachęcić mieszkańców do odwiedzania bibliotek, do zapoznania się z tymi unikatowymi publikacjami. Wśród przekazanych dzieł dotyczących epizodów z historii polskiej dyplomacji, parlamentaryzmu i wojskowości ciekawostką jest komiks opowiadający o rozbiciu więzienia w Końskich przez oddział Antoniego Hedy „Szarego”.

Akcja i dary uzyskane od ministra Wawrzyka cieszą koneckich bibliotekarzy oraz samorządowców. Ofiarowane pozycje książkowe zostały wydane przez poszczególne ministerstwa albo przez agendy zajmujące się historią Polski, są bardzo starannie opracowane i w większości są premierami wydawniczymi, dotyczącymi najnowszych opracowań historycznych.
DSC_6919-768x512.jpg
Wykaz ofiarowanych książek:

Rok 1920 w obrazie i dokumencie : wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów państwowych. Warszawa : Wojskowy Instytut Wydawniczy ; Archiwum Akt Nowych, 2020 (1 egz.)

Pietrzak M. Konstytucja 3 maja 1791 roku. Warszawa : Kancelaria Sejmu. Wydawnictwo Sejmowe, 2011 (2 egz.)

Kołodziej R., Zwierzykowski M. Miejsca sejmowania w I Rzec­zypo­spol­itej­. Warszawa : Kancelaria Sejmu, 2018 (2 egz.)

Uruszczak W. 550-lecie polskiego parlamentaryzmu : sejm Królestwa Polskiego i Rzec­zypo­spol­itej­ Obojga Narodów. Warszawa : Kancelaria Sejmu, 2018 (4 egz.)

Lijklema K. Parlamenty krajów Unii Europejskiej. Warszawa : Sejm Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej. Biuro Komunikacji Społecznej, 2018 (1 egz.)

Stokłosa M., Wójcik A. Polscy architekci na świecie : Polacy światu. Warszawa : Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 2020 (2 egz.)

Znani nieznani : Polacy światu. Warszawa : Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 2019 (2 egz.)

Sejm dla ciekawskich i początkujących. Warszawa : Kancelaria Sejmu. Biuro Komunikacji Społecznej, 2017 (1 egz.)

Dąbski J. Pokój ryski : wspomnienia, pertraktacje, tajne układy z Joffem, listy : z 15 ilustracjami i mapą. Warszawa : Ministerstwo Obrony Narodowej ; Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, 2021 (1 egz.)

Zajączkowski S. Starachowice 6 sierpnia 1943, Końskie 5 czerwca 1944. Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2019 (4 egz.)

Zajączkowski S. „Młot” Władysław Łukasiuk. Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020 (2 egz.)

Polska – Stolica Apostolska : z dziejów wzajemnych relacji w 100. rocznicę odnowienia stosunków dyplomatycznych. Warszawa : Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, 2019 (1 egz.)

W poszukiwaniu polskości : historia Kartą Polaka pisana. Warszawa : Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, 2020 (2 egz.)

Pernal M. Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej. Warszawa : Kancelaria Sejmu. Wydawnictwo Sejmowe, 2020 (2 egz.)

Wojna o wolność 1920. T. 1, Wyprawa kijowska. Warszawa : Ośrodek Karta, 2020 (2 egz.)

Wojna o wolność 1920. T. 2, Bitwa warszawska. Warszawa : Ośrodek Karta, 2020 (2 egz.)

DSC_6919-768x512.jpg DSC_6919-768x512