12.05.2014Wierszowana historia Mielca dla dzieci

W dniu 9 maja w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z Panem Józefem Witkiem – miłośnikiem i znawcą historii Mielca, autorem wielu publikacji dotyczących dawnego i współczesnego miasta
Tym razem promował książkę skierowaną do młodych mielczan: „Historia Mielca dla dzieci : w rymowankach dziadzia Józia i obrazkach pana Stasia”.
historia_Mielca.jpg Książeczka jest wierszowanym streszczeniem historii miasta.
Rymowanki ,,dziadzia Józia” – jak sam o sobie pisze autor, zilustrowana jest rysunkami Stanisława Mityka.
Pomysł Józefa Witka jest bardzo ciekawy i trafiony, sądząc po tym, z jakim zain­tere­sowa­niem­ uczniowie z SP nr 6 słuchali opowieści o dawnym Mielcu.
Były pytania do autora, ale i autor zadawał trudne zagadki: zapytał na przykład o gryfa, mityczne, nieistniejące zwierzę, będące herbem rodu założycieli Mielca. Okazało się, że wśród uczniów byli tacy, którzy wiedzieli, że gryf był krzyżówką orła z lwem.
Młodzi mielczanie wyszli ze spotkania z autorem bogatsi o wiele faktów z historii Mielca opowiedzianych ciekawie i odpowiednio do wieku.
Historia Mielca dla dzieci obejmuje dzieje najdawniejsze i dociera do naszych czasów. Autor zapowiada także wydanie rymowanki na temat Mielca współczesnego, nad którą obecnie pracuje.
Spotkanie z Panem Józefem Witkiem to jedno z wydarzeń Tygodnia Bibliotek, który w roku bieżącym przebiega pod hasłem Czytanie łączy pokolenia. Pan Józef Witek spotka się jeszcze w Tygodniu Bibliotek z czytelnikami Filii nr 6 Oddział dla Dzieci przy ul. Tańskiego 4a, Filii nr 7 przy ul. Warneńczyka 2 oraz Filii nr 4 przy ul. Mickiewicza 2.

historia_Mielca.jpg historia_Mielca