Rodzaj wydarzenia

literackie

Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim w Tarnowie
2021-9-3
26.08.2021Narodowe Czytanie. "Moralność Pani Dulskiej"
Tarnów MBP

Tarnowska biblioteka zaprasza na jubileuszową, 10. edycję Narodowego Czytania, która odbędzie się 3 września 2021 r. (piątek) w godzinach 10.30- 12.00 w Ogrodzie Sensorycznym w Parku Strzeleckim w Tarnowie. W razie nies­przy­jają­cych­ warunków atmosferycznych wydarzenie będzie przeniesione do foyer Teatru im. L. Solskiego.

Tytuł literackiej patronki tegorocznego Narodowego Czytania przypadł Gabrieli Zapolskiej. To właśnie jej słynne dzieło „Moralność Pani Dulskiej” wezmą na warsztat aktorzy Solskiego: Kinga Piąty, Monika Wenta i Kamil Urban. Do wspólnego czytania zasiądą również uczniowie I LO im. K. Brodzińskiego w Tarnowie oraz pracownicy tarnowskiej MBP: Beata Wikierak, Magdalena Czernek i Maria Bystrowska. Wyboru tekstów dokonała Marzena Wołek.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana publiczną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dotychczas przeczytano już: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.