Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu - Filia nr 4
ul. Ks. Opolskich 48-50
50.67341 17.91903
2021-10-1
22.09.2021„Przenikliwy chłód betonu i stali” – spotkanie z historykiem i fotografem Pawłem Dragą
Opole MBP

PRZENIKLIWY-CHLOD-wydarzenie-Duzy.png
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
1 października 2021 (piątek), godz. 18:00

Liczba miejsc ograniczona! Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu w bibliotece, zadzwoń pod numer 512-370-509
Zapis spotkania będzie dostępny na www.facebook.com

Stoją w lasach, w górach, wśród ciszy. Porośnięte mchem, opuszczone. Kiedyś śmiertelnie niebezpieczne lub dające schronienie – w zależności od strony, po której się stało – dzisiaj pełne ech, tajemnicze. Były częściami linii umocnień, owocami śmiałych myśli i ambitnych planów. Są dowodem, że historia odbywa się nie tylko na kartkach podręczników. Te ciche dzisiaj zakątki były kiedyś sceną dla teatru wojny.

Zapraszamy na spotkanie z ekspertem – historykiem i pasjonatem militarystyki historycznej – który odnajduje i fotografuje polskie, niemieckie i czechosłowackie obiekty fortyfikacyjne. Każdy z tych często zapomnianych, niedostępnych i schowanych przed ludzkimi oczami bunkrów jest świadkiem tragicznych wydarzeń XX wieku: wojskowych ofensyw, wojennych frontów i brutalnych walk. Dzisiaj te miejsca są tylko cichymi świadkami dawnych historii – tajemnicze i czasem wciąż niebezpieczne. Spotkaniu z Pawłem Dragą będzie towarzyszył pokaz slajdów z jego fotografiami, które do 1 października można oglądać w naszej bibliotecznej galerii.

Paweł Draga – z wykształcenia historyk-archeolog, z pasji militarysta i podróżnik. Jeden z prekursorów zorganizowanej turystyki militarnej w Polsce. Osiem lat temu założył i do dzisiaj prowadzi na Facebooku popularny wśród miłośników militariów blog: „Militarne podróże”.

UWAGA!
W związku z sytuacją epid­emio­logi­czną­ i zarządzeniami dotyczącymi organizacji imprez podczas wydarzenia będzie obowiązywał reżim sanitarny. Uczestnicy będą mieli obowiązek zakrycia ust i nosa, dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu oraz wypełnienia ankiety dot. stanu zdrowia.

PRZENIKLIWY-CHLOD-wydarzenie-Duzy.png PRZENIKLIWY-CHLOD-wydarzenie-Duzy
png, 1.5 MiB, 1200x628