29.09.202182. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września to data szczególna w historii Polski. 82 lata temu w Warszawie podjęto decyzję o powołaniu Służby Zwycięstwu Polski - organizacji, która stała się fundamentem polskiego Państwa Podziemnego. Później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej i na końcu w Armię Krajową. Był to fenomenem w dziejach okupowanej Europy. Stworzone zostały struktury administracji, które w konspiracji działały nieprzerwanie do 1945 roku.

W 2019 roku powstał niezwykły film pt.: „Obowiązek pamiętania”. Jego wielkim atutem są wspomnienia żołnierzy Armii Krajowej. Słyszymy i widzimy prawdziwych bohaterów dni, w których Wielkopolska zajęta przez niemieckiego okupanta nie poddała się i podjęła walkę. Film dostępny jest na kanale Samorządu Województwa Wielkopolskiego – YouTube Wielkopolska.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli wielkopolskich szkół podstawowych i pona­dpod­staw­owyc­h do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i wykorzystania ich podczas lekcji poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Więcej informacji pbp.poznan.pl

biogram.png


biogram.png biogram
png, 83 KiB, 266x150
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Poznań PBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo