Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Od „Solidarności” do cyfrowej rzeczywistości
5 czerwca 2014 / czwartek / godz. 13:30
Plac Wolności

W maju ruszył ogólnopolski projekt „Kultura Na Widoku” realizowany przez Fundację Legalna Kultura. 5 czerwca akcja zawita do Opola. Na multimedialnych regałach ustawionych na Placu Wolności zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów „Solidarności” spotka się z kulturą współczesną. Na regałach znajdą się cyfrowe wersje współczesnych propozycji dla wszystkich pokoleń. Do pobrania będzie ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. By je pobrać wystarczy połączyć się z udostępnioną za darmo siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą QR kodu lub linku. Połowa udostępnionych materiałów będzie dostępna za darmo, pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach. Wszystkie udostępniane dzieła będą linkowały do legalnego źródła, które odbiorcy będą mogli poznać i korzystać z niego również po zakończeniu kampanii.

Na regałach „Kultury Na Widoku” będzie można znaleźć szeroki wybór utworów – począwszy od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej, kończąc na najnowszych bestsellerach książkowych, czy bijących rekordy popularności hitach muzycznych takich jak np. „Get Lucky” Daft Punk. W ich sąsiedztwie znajdą się zdigitalizowane materiały z czasów „Solidarności”: ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty i znaczki, a także książki i nagrania, w tym również archiwalia z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zasoby Ośrodka Karta z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu” wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

W uroczystym odsłonięciu regałów weźmie udział między innymi Piotr Metz.

Realizując projekt „Kultura Na Widoku” pragniemy poszerzać wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając odbiorcom, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpo­wied­zial­ność­.

Akcja rozpocznie się 5 czerwca i potrwa do 25 czerwca 2014 roku.

baner.jpg baner