12.01.2022Zima z książką

„Zima w literaturze i na fotografii…” to propozycja styczniowej wystawki w bibliotece.
Zaprezentowana została poezja i proza opisująca pejzaże zimowe.
Fotografie zimowego krajobrazu ukazują niekwestionowane uroki i magię zimy.
Aby poczuć aurę tej pory roku, zebraliśmy dla was książki, w których zima odgrywa ważną rolę.

Dom sióstr, Charlotte Link
Wyjazd Ralpha i Barbary na Boże Narodzenie do Yorkshire miał być ich ostatnią szansą na uratowanie rozpadającego się małżeństwa. Jednak wyjazd od samego początku okazuje się pasmem porażek, a na dodatek wynajmowana przez nich posiadłość Westhill House zostaje całkowicie odcięta od reszty świata z powodu śnieżycy. Barbara przeszukując z nudów dom natrafia na dziennik byłej właścicielki posiadłości, Francis Gray. Historia kobiety wciąga ją całkowicie – śledzi z zapartym tchem jej losy pełne zawirowań losu, miłości, nienawiści i tęsknoty. Lektura dziennika Francis pomoże Barbarze przetrwać śnieżyce, a także podjąć najważniejszą decyzję w jej życiu.

Skaza, Robert Małecki
Zima, 2018 rok. Ze skutego lodem jeziora wyciągnięto zwłoki nastolatka. Patolog jest zdania, że śmierć chłopca jest wynikiem wypadku. Równie przypadkowy wydaje się być zgon bezdomnego, którego ciało odnaleziono niedługo później. Obie śmierci wydają się być przypadkowe – łączy je tylko mroźna, zimowa noc.

Śnieg, Orhan Pamuk
Śnieg porywa i zamyka w swoim świecie na długie dni, jak odcięte przez śnieg miasto, które opisuje, i wrzuca w sam środek wybuchowej mieszanki polityki, religii, literatury i miłości.

Zima Muminków, Tove Jansson
Zima jest obecna również w życiu Muminków. Jest to dla nich bardzo specyficzna pora, podczas której z konieczności zapadają w długi zimowy sen. Jednak tej zimy jeden z nich budzi się przedwcześnie i nie ma zamiaru wracać znów do spania.

Jeśli chcecie poznać więcej książek pełnych zimowej atmosfery zapraszam do naszej biblioteki.

Zima jak żadna inna pora roku, świetnie służy nadrabianiu literackich zaległości.

IMG_3512.jpg IMG_3512
jpg, 3.3 MiB, 4320x3240