06.06.2014Po to właśnie zostali wymyśleni Czesi...

Logo portalu

Po to właśnie zostali wymyśleni Czesi, żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój…

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu podczas majowego spotkania DKK dyskutowali o zbiorze felietonów Mariusza Szczygła zatytułowanym „Láska nebeská”.

Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz i dziennikarz najczęściej kojarzony jest z talk show „Na każdy temat”, który był emitowany w stacji Polsat. Autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj” od kilku lat przygląda się Czechom, poprzez lekturę jego książek można stwierdzić, że jest znawcą czeskiej kultury i literatury. „Láska nebeská” to w tłumaczeniu na nasz język „miłość niebiańska”, ale autor woli tłumaczenie „miłość nie z tej ziemi”. Temat ten często występuje w piosenkach śpiewanych m.in. przez czeskich piosenkarzy, a także przez Marylę Rodowicz w duecie z największą gwiazdą czeskiej estrady Helenę Vondráčkovą.

„Láska nebeská” z pewnością nie jest książką o miłości. W tym wyjątkowym zbiorze, inspirowanym kolekcją „Literatura czeska” wydaną nakładem Agory, Szczygieł nawiązuje do literatury czeskiej, ale nie tylko. Książka ta, zawiera sporo spostrzeżeń autora na temat czeskiej mentalności. Dzięki tej niewielkiej pozycji, Klubowicze mieli okazję przyjrzeć się bliżej naszym sąsiadom. Okazuje się, że większość Klubowiczów miała okazję zetknąć się „oko w oko” z Czechami. Według nich są oni sprytni i zachowawczy, również przyjaźni, otwarci i czasami rubaszni. Po lekturze książki Panie stwierdziły, że my Polacy bardzo różnimy się od Czechów. Brakuje nam ich pogody ducha, uprzejmości, zwyczajnego „Dzień dobry”.

Klubowiczów zaintrygowała min.: sprawa pochówku w Czechach, a właściwie zaniechania tradycyjnego pogrzebu oraz postać jak się okazuje fikcyjna, a bardzo popularna wśród Czechów – Jára Cimrmana, dramaturga i wynalazcy.

Książką „Láska nebeská” Mariusz Szczygieł nie tylko zachęcił Klubowiczów do sięgnięcia po literaturę czeską, ale również rozbudził ciekawość, aby dowiedzieć się czegoś więcej o naszych sąsiadach. Klubowicze stwierdzili, że książkę tę czytało się bardzo dobrze, choć krótka forma felietonu nie sprzyja zapamiętaniu. Jedna z Pań stwierdziła, że jest to pozycja, którą warto mieć na swojej półce, bo można często do niej zaglądać.

Dodać należy, że poprzez tę lekturę Klubowicze przypomnieli sobie czeskie a właściwie czechosłowackie seriale, takie jak: „Szpital na peryferiach”, „Arabela”, „Sąsiedzi” czy „Kobieta za ladą”. Z wielkim sentymentem wspominaliśmy fantastyczny czeski humor tych telewizyjnych produkcji. Jedna z Pań przywołała nawet powiedzonko z serialu „Szpital na peryferiach”, w którym doktor Josef Štro­smaj­ercz­ęsto­ powtarzał siostrze oddziałowej, że Gdyby głupota miała skrzydła, to latałaby pani jak gołębica.

Klubowicze dodali, że dużym walorem książki są zamieszczone w niej fotografie Františka Dostala, które idealnie wpisują się w teksty Szczygła oraz są najlepszą ilustracją nastroju, w który może czytelnika wprawić brzmienie dwóch słów z tytułu tej książki.

W „Lásce nebeskej” Mariusz Szczygieł przytoczył napisał, który zauważył w mieszkaniu pisarza Oty Pavla:

Umieć się cieszyć. Ze wszystkiego. Nie oczekiwać, że w przyszłości zdarzy się coś, co będzie prawdziwe. Możliwe bowiem, że prawdziwe przychodzi właśnie teraz, a w przyszłości nic piękniejszego nie nadejdzie.

Jak napisał Szczygieł, cytat ten najlepiej obrazuje ducha czeskiej literatury. I coś w tym jest!

        Nasze spotkanie zakończyła rekomendacja książek, które warto przeczytać. Mam nadzieję, że będzie to stały punkt programu naszych spotkań. Tym razem jedna z Pań polecała książki Alojzego Lyski rodowitego Ślązaka, który to w czterech tomach zatytułowanych „Duchy wojny”, opisuje losy swojego ojca, najpierw, jako młodego rekruta tuż przed skierowaniem do armii i podczas szkolenia wstępnego, następnie, jako żołnierza wojsk okupacyjnych w Holandii oraz podczas walk w Rosji.

        Druga z Pań zarekomendowała najnowszą książkę Pauliny Wilk „Znaki szczególne”, która jest prywatnym zapisem dorastania autorki w czasie demokratycznych przemian. Jest to książka opowiadająca jak dorastali obecni trzydziestolatkowie, ukształtowani w okresie gwałtownych przemian i entuzjastycznej atmosferze wolności, którzy stworzyli różnorodne pokolenie.

        Z pewnością są to pozycje warte przeczytania, w końcu polecają je Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki!

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo