21.02.2022Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego 2022)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W rocznicę tych wydarzeń ważne jest aby wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest pod hasłem „Wykorzystywanie technologii do wielojęzycznego uczenia się: wyzwania i możliwości ”.

Polecamy materiały ze zbiorów Biblioteki: pbp.poznan.pl

Dzień języka .jpg

Dzień języka .jpg Dzień języka