Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

12 czerwca 2014 / godz. 17.30
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
wstęp wolny

Kino Juliusza Machulskiego to pierwsza na rynku monografia twórczości jednego z najw­ybit­niej­szyc­h i najp­opul­arni­ejsz­ych reżyserów polskiego kina. Opisuje ona zarówno filmy Juliusza Machulskiego, jak i szeroki kontekst ich powstawania. Autor snuje fascynującą opowieść o ostatnich 35 latach polskiej kinematografii, czyniąc reżysera i jego utwory przewodnikiem po jej przełomach i zmianach. Monografia została podzielona na cztery części, w ramach których Artur Majer opowiada o poszczególnych kinowych produkcjach fabularnych twórcy Seksmisji, Vabanku i Kilera, nakreślając społeczno-kulturową epokę, w której powstawały.

Artur Majer – doktor nauk humanistycznych ze specjalnością nauk o sztuce, absolwent filmoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2008-2012 Kierownik Działu Produkcji Filmowej w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, obecnie pracownik Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej Telewizji Polskiej S.A. Wykładał na wielu uczelniach wyższych (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Warszawskiej Szkole Filmowej, PWSFTviT w Łodzi), w których prowadził zajęcia z zakresu historii filmu, krytyki filmowej, komunikacji inte­rper­sona­lnej­, a także organizacji produkcji filmowej. Członek Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Monografię twórczości reżyserskiej Juliusza Machulskiego polecam wszystkim, którzy cenią i lubią jego filmy. Pozwala ona odkrywać na nowo i odczytywać znane i mniej znane dzieła tego reżysera, umieszczając je na tle ukazanych w atrakcyjny sposób kontekstów polskiego życia społeczno-kulturalnego.

• prof. Marek Hendrykowski

A-Majer_baner.jpg A-Majer_baner