20.06.2014Spotkanie autorskie z Wandą Szado – Kudasikową w ramach Tygodnia Bibliotek

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nasza Patronka Zofia Solarzowa bardzo była uradowana, gdyż czytanie tekstów góralskich w ciągu tego czasu rzeczywiście połączyło pokolenia. Dzieci i młodzież podczas Tygodnia Bibliotek przygotowywały się do konkursu czytania tekstów góralskich pod opieką naszej zaprzyjaźnionej z Biblioteką seniorki Pani Helenki Świder – Zbójnikowej.
15 maja, w dniu imienin naszej Patronki, odbył się konkurs Czytania po góralsku oraz spotkanie autorskie z Wandą Szado-Kudasikową.

W trakcie pierwszej części spotkania dobrze przygotowani uczestnicy konkursu bardzo chętnie wzięli udział w tych czytelniczych zawodach, czytając pięknie po góralsku teksty z „Góralskiej czytanki”, którą wydała Pani dr Anna Mlekodaj – wykładowca Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Na twarzach słuchaczy widać było wielkie zainteresowanie cytowanymi tekstami: Jana Guta Mostowego, Franciszka Sikonia, Ludwiny Jarząbek i innych pisarzy ludowych z Podhala.

W konkursie wzięło udział 17 osób.

Drugą część spotkania wypełniły wiersze Wandy Szado-Kudasikowej, która zapoznała nas z tym co jej w duszy gra, kiedy ubiera w słowa swoje uczucia do miejsc i ludzi przez nią ukochanych: do suchowiańskich dziedzin, biał­odun­ajec­kich­ ludzi: Władysława Trebuni-Tutki i jego żony Zosi oraz swojego ukochanego Miasta – czyli Nowego Targu.

Wanda Szado-Kudasikowa urodziła się 11 marca 1936 roku w Płocku w rodzinie nauczycielskiej. Dzieciństwo spędziła w Suchem, w rodzinnym domu matki, a potem w Szaflarach i w Nowym Targu, gdzie skończyła Szkołę Podstawową i Gimnazjum Seweryna Goszczyńskiego. Dalsza edukacja to Studium Kultury i Oświaty, potem Studium Bibliotekarskie. Jest autorką 7 tomików wierszy.

Dziękujemy Pani Wiktorii Frańczak za przekazanie nagród dla uczestników.


100_9265.jpg 100_9265
jpg, 1.4 MiB, 3072x2304
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biały Dunajec GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo