08.04.2022Odtwarzacze cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących w WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podejmuje różnorodne działania mające na celu zwiększenie dostępności zbiorów bibliotecznych. Jednym z takich działań jest

wspieranie osób niewidomych i niedowidzących w dostępie do literatury

poprzez udostępnianie odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej tzw. czytaków.

Czytak to urządzenie umożliwiające słuchanie książek w różnych formatach oraz korzystanie z dyktafonu i radia. Dostosowany jest do samodzielnej obsługi przez osoby słabowidzące i niewidome, posiada wbudowany głośnik oraz wygodną klawiaturę z dużymi, wyraźnie oznaczonymi i dobrze wyczuwalnymi przyciskami.

Wraz z urządzeniem Biblioteka udostępnia osobom z dysfunkcjami wzroku bazę 2990 książek w formie audiobooków przeznaczonych do odtwarzania na czytakach >> pełny spis książek mówionych do wypożyczenia.

Udostępnianie czytaków oraz kolekcji książek mówionych w Bibliotece możliwe jest dzięki współpracy WiMBP w Rzeszowie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niep­ełno­spra­wnym­ „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Stowarzyszenie od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dzięki czytakom osoby z dysfunkcjami wzroku, którym stan zdrowia nie pozwala na czytanie tradycyjnej książki drukowanej mają łatwiejszy dostęp do literatury.

Czytelnicy mogą wypożyczać czytaki wraz z cyfrowymi książkami mówionymi w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 oraz Filii nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15. Urządzenia wypożyczane są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia wypożyczenia na kolejne miesiące).

Bibliotekarze wymienionych placówek udzielają informacji na temat możliwości wypożyczenia czytaków, ich obsługi oraz udostępniają książki mówione.

Zapraszamy osoby niewidome lub słabowidzące do skorzystania z oferty Biblioteki.