Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
2022-4-19
20.04.2022Akcja Żonkile – 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Łomża MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tegoroczna, jubileuszowa 10. edycja została poświęcona tematowi miłości. Organizatorzy chcą opowiedzieć o niej między innymi podczas premiery spektaklu “Mama zawsze wraca” czy rozmowy z Eyal Menashes Cukierman – wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaaka Cukiermana.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce “I była miłość w getcie”: “Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.