Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
2022-4-23
04.05.202223 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Łomża MBP

Dzień 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Święto to wywodzi się z Katalonii. Tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Jest to też data symboliczna dla literatury, gdyż tego dnia zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Obecnie jest to międzynarodowe, doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej.
Tego dnia, tradycyjnie pierwsi czytelnicy naszej biblioteki otrzymają prezenty niespodzianki.
Zapraszamy!