18.05.2022BAJKI Z DREWNIANEJ SKRZYNI - teatr kamishibai

DSC04523.jpg

Teatrzyk kamishibai to ciekawy sposób na pokazanie najmłodszym czytelnikom Biblioteki, że czytanie książek może być atrakcyjną formą poznawania świata.

13 maja 2022 r. dzieci z klas II i III SSP im. Marii Konopnickiej w Lipicach wraz z wychowawcami uczestniczyły w nietypowym spektaklu kamishibai gdzie ilustracje tworzą fabułę. Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą opowiadania i czytania. Dowiedziały się, że słowo „kamishibai” pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztukę”. Dlatego teatr ten nazywany jest teatrem ilustracji, bądź teatrem obrazkowym. Wspólnie wysłuchali bajki aborygeńskiej pt. „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla oraz o tym, dlaczego ptaki wiją gniazda”. Bajka ta zawiera wiele ciekawostek m.in. część legendy aborygeńskiej o powstaniu świata. Morał bajki „warto być dobrym i warto marzyć” był również bardzo widoczny dla dzieci.

Tajemnicza i odległa Australia skrywa także niezwykłe skarby kultury i przyrody dlatego zaprosiliśmy naszych gości by w trakcie warsztatów plastycznych zapoznali się ze sztuką Aborygenów, zwaną malarstwem kropkowym. Trzeba przyznać, że powstały niepowtarzalne aborygeńskie malunki.

Wspólna zabawa dostarczyła motywacji do dalszej pracy w domu, inspirując się wysłuchaną bajką oraz książkami wypożyczonymi z biblioteki.

DSC04505.jpg DSC04505
jpg, 5.0 MiB, 5184x3888