04.07.2014Alice Munro „Drogie życie”

Logo portalu

W ostatnie czerwcowe popołudnie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu dyskutowali o zbiorze opowiadań kanadyjskiej pisarki Alice Munro „Drogie życie”. Jak się okazało dla większości Klubowiczów było to pierwsze zetknięcie się z twórczością ubiegłorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Zanim rozpoczęła się dyskusja, Klubowicze mieli okazję wysłuchać fragmentu z przyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2013 roku, oraz wypowiedzi Grzegorza Jankowicza - krytyka literackiego, redaktora "Tygodnika Powszechnego", dyrektora wykonawczego Festiwalu Conrada na temat twórczości Alice Munro.

Alice Munro ma 83 lata, jest pierwszą w historii Kanadyjką i trzynastą kobietą - laureatką literackiego Nobla. Kanadyjska pisarka pisze niemal wyłącznie nowele i opowiadania, których akcja rozgrywa się na ogół w niewielkich miasteczkach kanadyjskiej prowincji Ontario, podobnie jak w omawianym zbiorze opowiadań „Drogie życie”.

  „Drogie życie” to czternaście opowiadań, w których Munro stosując narrację pierwszo i trzecioosobową, przedstawia przekrój społeczny Kanady. Bohaterami jej opowiadań są mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Ontario. Akcja większości nowel rozgrywa się w okresie schyłku lub końca II wojny światowej, a także w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przesycone są napięciem i często okraszone tajemnicą. Cztery opowiadania kończące „Drogie życie”, jak sama autorka informuje czytelnika: są odrębnym zbiorem utworów literackich, autobiograficznych, jeśli chodzi o sferę uczuć, ale nie koniecznie, jeśli chodzi o fakty… Najwierniej oddają to, co chciałabym powiedzieć o sobie i swoim życiu.

Klubowicze stwierdzili, że Munro bardzo dobrze się czyta. Niestety krótka forma opowiadań nie sprzyja ich zapamiętaniu. Jak sami powiedzieli, już niewiele pamiętają, ale jak się okazało w trakcie dyskusji częściowo przypominaliśmy sobie fabułę niektórych utworów. Z pewnością opowiadania te, są ciekawe, mądre i bardzo char­akte­ryst­yczn­e, dotyczą spraw codziennych, przez co są bliskie życiu, bliskie nam samym.

Jak stwierdzili Klubowicze po przeczytaniu „Drogiego życia” nie potrafią w pełni wypowiedzieć się na temat twórczości Alice Munro, z pewnością jest to za mało, dlatego chętnie sięgną po pozostałe książki noblistki.

„Drogie życie” to przejmująca lektura, pełna trafnych stanowisk, spostrzeżeń i przemyśleń pisarki. Jak sama napisała „Drogie życie” to pierwsza, ostatnia i najbliższa rzecz, jaką mam do powiedzenia o własnym życiu.

Na zakończenie spotkania Klubowicze polecili książki, które ostatnio czytali i które warto przeczytać, m.in.: „Muzykę plaży” Pata Conroya i „Zanim zasnę” S.J. Watsona.

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo