03.06.2022Zanim Tobą się stanę - Magdalena Wiatrowska

Zanim Tobą się stanę to seria prac, w której zacierają się inscenizacyjne i dokumentalne podejścia do fotografii. Cykl wykrystalizował się z potrzeby przepracowania pewnych stanów determinujących moje życie. Utrzymująca się przy mnie refleksja o byciu w ciągłym zagrożeniu zmusiła mnie do wytworzenia swego rodzaju teatralnego przedstawienia, w którym główną rolę gram ja oraz moja rodzina, wspólnie zmagając się z lękami i przesunięciami w bliskości naszych relacji. Z pokolenia na pokolenie każde z nas było ściśle skupione na swojej egzystencji, co wynikało z braku pozytywnych doświadczeń przy­wiąz­anio­wych­. Mimo wielu traumatycznych przeżyć i złych posunięć, zawsze tkwił we mnie pewien rodzaj beznadziejnej nadziei związanej z tęsknotą za byciem w „normalnych relacjach” – to na niej właśnie oparłam swoją serię. Lęki przedstawione w mojej pracy są lękami pochodzącymi z wczesnego dzieciństwa, lękami zapożyczonymi, jak również pozostawionymi w spadku po rodzicach. Wyparte emocje istnieją nadal, definiują nasze życie, tworzą nowe jakości, budują sieci lęków. Jednak to wyparcie za każdym razem zniekształca ogląd naszej rzeczywistości. Symboliczny dystans do mojej rodziny pozwala mi na zatrzymanie naji­stot­niej­szyc­h momentów i dziwności naszych relacji.
Wernisaż: 03.06.2022, 18:00, WBPiCAK Poznań (ul. Prusa 3)
Wystawa czynna: 03-30.06.2022
www.facebook.com