15.06.2022Światowy Dzień Praw Osób Starszych (15 czerwca)

Światowy Dzień Praw Osób Starszych został zainicjowany przez Międzynarodową Organizację Zapobieganiu Przemocy wobec Osób Starszych oraz Światową Organizację Zdrowia.
„Organizatorzy Święta chcą zwrócić szczególną uwagę na złe traktowanie osób starszych przez resztę społeczeństwa. Starsi obywatele wciąż są dyskryminowani i marginalizowani. W wielu krajach starość traktowana jest jako problem i stanowi temat tabu, a podeszły wiek wiąże się z wieloma utrudnieniami wymagającymi pomocy ze strony otoczenia. Od dłuższego czasu zauważalny jest demograficzny proces starzenia się społeczeństwa. Według ekspertów do 2060 roku na każdą osobę w wieku 65+ będzie przypadała tylko jedna osoba w wieku produkcyjnym. Za kilkadziesiąt lat Polska będzie jednym z najstarszym narodów w Europie. Światowy Dzień Praw Osób Starszych jest okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz upowszechnienia wiedzy o zagw­aran­towa­nych­ prawach seniorów.”
Źródło: bimkal.pl

W zbiorach Biblioteki:
- Osoby w wieku starszym katalogi.pbp.poznan.pl
- Dyskryminacja ze względu na wiek katalogi.pbp.poznan.pl
- Opieka nad osobami starszymi katalogi.pbp.poznan.pl

więcej informacji na stronie www biblioteki www.pbp.poznan.pl

światowy dzien praw osób starszych.png