24.06.2022“Pogaduchy w Bibliotece” w Filii Nr 1

W maju i czerwcu w Filii Nr 1 odbyły się spotkania w ramach cyklu “Pogaduchy w Bibliotece”. W dniu 20 maja prelekcję wygłosiła pani Joanna Chludzińska z Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży.

Uczestnicy usłyszeli opowieści o historii światła i Ignacym Łukasiewiczu, wynalazcy lampy naftowej, który urodził się dokładnie 200 lat temu.Z wielkim zain­tere­sowa­niem­ oglądano też kolekcję lamp, którą pani Joanna prezentowała na slajdach.

Wystawę tych lamp można obejrzeć jako ekspozycję stałą w muzeum.

W dniu 21 czerwca w ramach “Pogaduch w w Bibliotece” gościliśmy historyka i socjologa – Tomasza Szymańskiego. Pan Tomasz prezentował książki, których jest autorem: “Polskość jako zaleta”, “Panie Lutosławskie” i “Ks.Kazimierz Lutosławski”.

To było bardzo ciekawe spotkanie z historią, zwłaszcza historią lokalną. Opowieści dotyczyły m. in. sławnych kobiet mieszkających
w pobliskim Drozdowie i ich niezwykłych losów oraz ważnych wzorców patriotycznych.