30.09.2022Czytaliśmy „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Narodowe Czytanie w Grodźcu

1.jpg
We wtorkowe przedpołudnie, w Grodzieckiej Książnicy w specjalnie przygotowanej scenografii czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W jedenastej edycji ogólnopolskiego wydarzenia literackiego, jakim jest Narodowe Czytanie, przypomnieliśmy i odczytaliśmy na nowo poezję naszego narodowego Wieszcza.

Listem Prezydenta Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej, Andrzeja Dudy, rozpoczęliśmy to niezwykłe wydarzenie.

W fascynujący i wyjątkowy klimat romantyzmu wprowadzili konferansjerzy: Katarzyna Gromala kierownik BPG Grodziec oraz Krzysztof Nowicki dyrektor SP w Grodźcu, a także wcielający się w role bohaterów lektorzy: Aneta Dąbek Radna Rady Gminy Grodziec, ks. kanonik dr Władysław Piechota, Agnieszka Duszyńska dyrektor SP w Królikowie, Anna Juszczak dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grodźcu, Kinga Krysiak kierownik GOPS w Grodźcu, Joanna Rowińska pracownik UG Grodziec, Maria Przybylska sekretarz Klubu Seniorów oraz uczniowie SP w Grodźcu Nikola Dziarmaga, Julia Orkowska i Jakub Rosiński.

Poza „Świtezianką” i „Romantycznością” usłyszeliśmy m.in. „Panią Twardowską” oraz „Rękawiczkę”. Interpretacje były różne: bardzo udramatyzowane i spokojne, refleksyjne – wszystkie niebanalne.

Uznaniem wśród widzów cieszył się film krótkometrażowy pt. „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka, który zabrał widzów w podróż do skrytego pod taflą jeziora, śred­niow­iecz­nego­ miasta.

Na okoliczność Narodowego Czytania została przygotowana specjalna, pamiątkowa pieczęć do wbicia w prywatne, przyniesione na wydarzenie egzemplarze poezji A. Mickiewicza. Wiele osób z tej możliwości skorzystało.

Uwaga – taka możliwość nadal istnieje!
Zapraszamy do biblioteki gdzie pieczęć obecnie „rezyduje”.

Grodzieckie Narodowe Czytanie 2022 zorganizowali: Wójt Gminy Grodziec, Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej niezwykłej
akcji Narodowego Czytania.

1.jpg 1