Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

oraz na wystawę
Książki, które potrzebują Ciebie

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
8 września 2014 (poniedziałek)

Wystawę można oglądać od 27 sierpnia do 13 września 2014 r.

wstęp wolny

Wystawa Książki, które potrzebują Ciebie przygotowana została z okazji Światowego Dnia Umiejętności Czytania, obchodzonego 8 września, nazywanego również Dniem Walki z Analfabetyzmem lub Międzynarodowym Dniem Piśmienności, który został ogłoszony w 1965 r. przez UNESCO, by zwrócić uwagę świata na zjawisko, jakim jest analfabetyzm w różnych jego objawach.

Ważnym problemem współczesnego świata jest tzw. analfabetyzm funkcjonalny, czyli brak umiejętności zrozumienia prostych tekstów, formularzy. Zwalczanie analfabetyzmu pierwotnego udaje się metodami stosunkowo prostymi, poprzez zapewnienie dzieciom podstawowej edukacji, natomiast zjawisko analfabetyzmu wtórnego jest znacznie trudniejsze do opanowania. Skuteczną metodą walki z tym zjawiskiem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych, wyrabianie nawyku czytania od najw­cześ­niej­szyc­h lat, zachęcanie do korzystania z bibliotek.

Wystawa Książki, które potrzebują Ciebie prezentuje książki interaktywne, czyli takie, które pozwalają młodym czytelnikom aktywnie odbierać poznawane treści. Są to często książki do opowiadania, wymyślania, dotykania, uzupełniania. Na ich kartkach znajdują się zadania, polecenia i wskazówki, dzięki czemu czytelnik staje się „współtwórcą” książki i często ma wpływ na jej końcowy kształt.

Największą wartością książek interaktywnych jest to, że pobudzają wyobraźnię, stwarzają możliwość ekspresyjnego odbioru literatury i sztuki, uczą myślenia i wiel­opoz­iomo­wego­ odbioru kultury. Dzięki nim dzieci spotykają się z różnymi dziedzinami nauki i kultury, które wzajemnie przenikają się – od literatury, przez plastykę, nauki ścisłe po muzykę czy fotografię.

Dla grup zorganizowanych przygotowane są zajęcia przybliżające prezentowaną literaturę.

k-interaktywne_baner.jpg k-interaktywne_baner