21.02.2023Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 luty 2023)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W rocznicę tych wydarzeń ważne jest, aby wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
Tematem przewodnim 24. Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w 2023 roku jest „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”.

Zapraszamy do udziału w grze „Odzyskać język polski”: view.genial.ly

Ze zbiorów Biblioteki: pbp.poznan.pl

Dzień Języka.jpg