Rodzaj wydarzenia

2023-4-12
12.04.2023Edward Stachura - O literaturze
Kościan MBP

Po Literackim Dniu Kobiet usłyszeliśmy pytanie:
A może tak spotkania cykliczne?
Odpowiadamy:
Będą spotkania cykliczne!

O LITERATURZE Magdalena Bródka

Spotykamy się już 12 kwietnia, a naszym tematem będzie Edward Stachura. Przede wszystkim poeta, śpiewak, autor opowiadań i powieści. Poeta wyklęty, Sted, rozdział w historii polskiej literatury XX wieku – legenda. Kto nie zna „Siekierezady”? Kto nie słyszał piosenek Stachury w wykonaniu Starego Dobrego Małżeństwa czy Anny Chodakowskiej? Niech każdy przyniesie ulubione wiersze, piosenki i fragmenty prozy – czytajmy razem Stachurę!

A gdzieś między wspomnieniami, anegdotami, fragmentami poezji i prozy posłuchamy również tych najbardziej znanych wykonań utworów „z pudełka”, ale też z gitarą na żywo. Tak jak zwykł to robić śpiewak-Stachura.

„Stachura z żelaza nie był. Miał chlebak, gitarę, zeszyt do notowania i w dżinsowym uniformie wędrował po świecie. I taki właśnie, wolny, a może lepiej: rozpaczliwie poszukujący wolności – podobał się pogrążonej w PRL-owskiej szarzyźnie młodzieży. Do dziś trwają spory, ile w jego postawie było autentyku, a ile pozy i chłodnej kalkulacji. […] Jedno jest pewne: wtedy, w dobie pustych półek i mięsa na kartki, w czasie walki władzy z opozycją, konsekwentnie apolityczny Stachura wskazywał inną drogę – metafizycznego buntu (choć niektórzy mówią, że podobnie jak festiwal w Jarocinie – ten prawdziwy bunt kanalizował), a zarazem świętego spokoju. Bez względu na wykształcenie czy – jak się wtedy pisało – przynależność klasową czytelników”.

„Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach”
wybór i oprac. Jakub Beczek

12.04, godz. 17:00