Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4
2023-4-17
17.04.2023Na oczach wszystkich. HISTORIA PRZYPADKU POLSKIEGO FRITZLA – spotkanie z Katarzyną Włodkowską
Opole MBP

Włodkowska.png

Mariusz, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie – oraz jej córce – trzykrotnie nie uwierzyła. O tym, co Mariusz zrobił najbliższym, wiedziała cała okolica – sąsiedzi jednak milczeli, bo tak było wygodniej, bo trzeba było ratować „wspólnotę”. Zawiedli wszyscy, system państwowy również.

Dlaczego powinniśmy mówić i edukować o mechanizmach przemocy domowej?

Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Włodkowską – reporterką, autorką książki „Na oczach wszystkich. HISTORIA PRZYPADKU POLSKIEGO FRITZLA” – o jednej z najg­łośn­iejs­zych­ historii ostatnich lat. Spotkanie poprowadzi dziennikarka radiowa – Agnieszka Zientarska.

Spotkanie z Autorką, laureatką największego konkursu dzie­nnik­arsk­iego­ w Polsce, jest częścią dwudniowej konferencji poświęconej edukacji studentów prawa oraz wszystkich osób zain­tere­sowa­nych­ tematyką związaną z mechanizmami przemocy domowej. Konferencja ma charakter otwarty, odbędzie się w Studenckim Centrum Kultury w dniach 17-18 kwietnia w godz. 11.30-14.00. W konferencji wezmą udział eksperci z dziedziny prawa i psychologii.

Organizatorem spotkania jest Fundacja HumanDoc. Projekt „Edukacja z zakresu mechanizmów przemocy domowej dla studentów prawa” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Partnerami projektu są Klinika Prawa WPiA UO i Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu.

Włodkowska.png Włodkowska
png, 852 KiB, 1200x628