Mariusz, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie – oraz jej córce – trzykrotnie nie uwierzyła. O tym, co Mariusz zrobił najbliższym, wiedziała cała okolica – sąsiedzi jednak milczeli, bo tak było wygodniej, bo trzeba było ratować „wspólnotę”. Zawiedli wszyscy, system państwowy również.
Dlaczego powinniśmy mówić i edukować o mechanizmach przemocy domowej?
Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Włodkowską – reporterką, autorką książki „Na oczach wszystkich. HISTORIA PRZYPADKU POLSKIEGO FRITZLA” – o jednej z najgłośniejszych historii ostatnich lat. Spotkanie poprowadzi dziennikarka radiowa – Agnieszka Zientarska.
Spotkanie z Autorką, laureatką największego konkursu dziennikarskiego w Polsce, jest częścią dwudniowej konferencji poświęconej edukacji studentów prawa oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką związaną z mechanizmami przemocy domowej. Konferencja ma charakter otwarty, odbędzie się w Studenckim Centrum Kultury w dniach 17-18 kwietnia w godz. 11.30-14.00. W konferencji wezmą udział eksperci z dziedziny prawa i psychologii.
Organizatorem spotkania jest Fundacja HumanDoc. Projekt „Edukacja z zakresu mechanizmów przemocy domowej dla studentów prawa” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Partnerami projektu są Klinika Prawa WPiA UO i Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu.