19.04.2023Akcja “Żonkile – Łączy nas pamięć” w Filii Nr 2

Nie jest łatwo przybliżać historię najmłodszym, a już niemal niemożliwe wydaje się mówienie im o dramacie wojny i cierpienia. Holokaust, Powstanie w Getcie Warszawskim – to niezwykle trudne tematy.

Zmierzyliśmy się z tym wyzwaniem i w poniedziałkowy poranek zaprosiliśmy do Filii Nr 2 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży oraz wyjątkowego gościa Panią Irenę Jakubowską – członka Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Łomży. Spotkanie było częścią akcji społeczno – edukacyjnej “Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku mija 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń uczniowie, do których skierowaliśmy nasze działania wysłuchali opowiadania Katarzyny Jackowskiej – Enemuo, pt. “Było – nie ma – jest”, następnie mieli okazję sami zdefiniować czym są dla nich pamiątki? Dlaczego je zbieramy? I jak zwykle się czujemy, gdy je oglądamy? Żywym zain­tere­sowa­niem­ wśród uczniów cieszyło się spotkanie z gościem – Panią Ireną Jakubowską, która przyniosła ze sobą zdjęcia, cenne pamiątki historyczne i odwołała się do ważnych dla nas wszystkich wydarzeń historycznych. By upamiętnić tragiczne wydarzenia tamtych lat, wspólnie wykonaliśmy znak pamięci o powstaniu – żonkila.

Pani Irenie serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i cenną pamiątkę podarowaną naszej Filii. To dla nas ogromny zaszczyt gościć Panią w progach naszej biblioteki.
Dziękujemy uczniom za ożywioną dyskusję i udział w akcji.
F2 3.jpg F2 2.jpg F2 1.jpg

F2 3.jpg F2 3