Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola
Muzeum Historii Polski
z okazji Roku Karskiego
zapraszają na debatę
JAN KARSKI. CZŁOWIEK - DYPLOMATA - BOHATER
08.10.2014 /środa/ godz. 11.00, Sala Konferencyjna MBP
Debata z udziałem: dra Waldemara Grabowskiego z IPN w Warszawie i dra Krzysztofa Hoffmanna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) – dyplomata, historyk, prawnik. Urodzony 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi, zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. W czasie wojny był emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego. W „raporcie Karskiego” przekazanym polskim władzom emigracyjnym w 1942 r., zdał relację o eksterminacji polskich Żydów. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.
Relację o losie Żydów przekazał amerykańskim i brytyjskim politykom, dziennikarzom i artystom. Spotkał się między innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego oraz z prezydentem USA. Jego dramatyczne apele o ratunek dla Żydów nie przyniosły rezultatów. Amerykański „Newsweek” uznał Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, jego misję określił zaś mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji upływającego stulecia.
Wydarzenia towarzyszące:
09.10.-31.12.2014 / Sala Konferencyjna MBP
Jan Karski – człowiek, który próbował
Warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów opolskich szkół ukazujące sylwetkę emisariusza Jana Karskiego. Na zajęciach zostanie wykorzystana rapowana biografia Karskiego z tekstem Oskara Śliwińskiego z Klubu Kuriera z Łodzi, film – „Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego”, archiwalne wypowiedzi kuriera oraz wystawa „Jan Karski. Bohater ludzkości”, a to wszystko z interaktywną krzyżówką i quizem.
Zgłoszenia:
Dział Informacji MBP
Tel. 77 454 80 30 w. 302