Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4
45-017 Opole
50.6666512 17.9224625
WYDARZENIE
2014-10-9
T17:00
06.10.2014Zapraszamy na IV Opolski Festiwal Fotografii
[awatar]
Opole MBP

OFF - baner.jpg

Fundacja Warsztatów Fotograficznych 2.8
Związek Polskich Artystów Fotografików
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
zapraszają na
IV Opolski Festiwal Fotografii
9-10 października 2014 r.
MBP, ul. Minorytów 4

9 października 2014 (czwartek),
godz. 17.00/ Sala Konferencyjna MBP

Spotkanie z Markiem Arcimowiczem

Marek Arcimowicz – ur. w 1972 r., fotograf zawodowy „do zadań specjalnych” z dwud­zies­tole­tnim­ stażem. Wykładowca uniwersytecki. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Przez lata pracował mult­idys­cypl­inar­nie – łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu. Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem odwiedził wszystkie strefy geograficzne. Od roku 2000 do 2004 był członkiem fotograficznej agencji PORTFOLIO. W roku 1999 rozpoczął współpracę z polską edycją magazynu „National Geographic”. Jego zdjęcia i artykuły publikowano na łamach wielu czasopism, m.in.: „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Focus”, „CHIP – Photo-video-digital”, „Voyage”, „Newsweek”, „Wiedza i Życie”, „Gazeta Wyborcza”, „Foto-Pozytyw”. Swoje prace pokazywał na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie „Oczami Fotografów National Geographic”. Jest finalistą konkursu Golden Prisma (Włochy) – najlepszy fotograficzny kalendarz 2008. Wielokrotnie był jurorem konkursów fotograficznych. Uczestniczył w XII i XIII Biennale Fotografii Górskiej (jest dwukrotnym laureatem I nagrody). Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez VANTORO, MERRELL i TILAK. Prowadzi mobilne studio foto/graficzne – żyje i pracuje w międ­zyko­ntyn­enta­lnym rozkroku. Poza pracą – mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach.

Wystawa Tramén Tepui to fotograficzna relacja z polsko – wenezuelskiej ekspedycji, która zdobyła, po raz pierwszy w historii, izolowaną górę Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli. Na jej zboczach Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli. Tu, w sercu gęstej selvy na granicy Wenezueli i Gujany, Arthur Conan Doyle ulokował swój Zaginiony Świat. Koszmarne warunki w górskim lesie mgielnym – wszędobylskie robactwo, wilgoć, upały wymieszane z chłodem, a ulewy z suszą… Trudno uwierzyć, że wciąż można tam znaleźć tereny nieznane, będące białą plamą na mapie, dotknąć kawałka skały prakontynentu – jako pierwszy człowiek, można nadać nazwy geograficzne niepoznanym obszarom. Trzon obydwu wypraw stanowili: pomysłodawca i kierownik – Michał Kochańczyk, biolog UJ – Izabela Stachowicz oraz fotograf i dziennikarz – Marek Arcimowicz. Dołączyli do nich Wenezuelczycy: Alberto Raho i Carlos Mario Osorio. Śmieszne historie przeplatały się z dramaturgią pierwszej udanej wspinaczki na niezdobyty szczyt przez mieszany, polsko-wenezuelski zespół – a wszystko na terytoriach i z udziałem – Indian, bez których pomocy realizacja projektu nie byłaby możliwa. Dzięki ich obecności opowieść zyskała też kolorytu, a Indianie dowiedzieli się, że na szczyt góry, której się obawiali i którą nazywali „smokiem”, można wejść. Wyprawa odbywała się pod patronatem NATIONAL GEOGRAPHIC Polska.

10 października 2014 (piątek),
godz. 17.00/ Galeria MBP ZAMOSTEK

Wernisaż wystawy Marka Arcimowicza Tramén Tepui

Wystawę można oglądać do 31 października 2014.

10 października 2014 (piątek),
godz. 17.00 / Hol MBP

Wernisaż wystawy Slava Zatoki Bohaterowie

Wystawę można oglądać do 30 października 2014.

Slav Zatoka (Sławomir Sebastian Zatoka) – ur. w 1973 r. w Opolu. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego. Od 12 lat na stałe mieszka i pracuje w USA. Fotograf i filmowiec. Od 10 lat regularnie fotografuje, tematem jego prac jest architektura, portret i życie codzienne. Od kilku lat zajmuje się kompleksową produkcją materiałów wizualnych dla firm medycznych i organizacji rządowych w USA. Slav jest również właścicielem Silverstudio.pro – firmy obsługującej realizacje filmowe i fotograficzne na terenie zachodnich stanów USA. Wśród klientów Slav Zatoka Images LLC są między innymi: Ansell, Midmark, Sandel, Skytron, Capital One, Departament of Veteran Affairs, University of Chicago i Meredith Corporation. W swoim dorobku ma również reportaże z dotkniętego huraganem Katrina Nowego Orleanu, pożarów w południowej Kalifornii oraz trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 w regionie Tohuku. Oprócz tego od kilku lat zajmuje się filmem dokumentalnym. Jego niezależna produkcja Fighter’s Room, dokument o bokserce debiutującej na ringu profesjonalnego boksu w południowej Kalifornii, pokazywany był na wielu festiwalach filmowych w USA i za granicą i otrzymał wyróżnienia na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Berlinie oraz I nagrodę w kategorii krót­kome­traż­owyc­h filmów dokumentalnych na Festiwalu Movie Makers Los Angeles. Slav Zatoka mieszka na przedmieściach Los Angeles z żoną i dwójką dzieci. Nagrody: Hasselblad Masters (2008), PDN Music Moment of The Year (2011), Best Documentary Short, Movie Makers Los Angeles (2014). Członek ASMP i APA. Certyfikowany Specjalista Technik Phase One.

Wystawa Bohaterowie to zdjęcia weteranów wojen w Iraku, Afganistanie, i żołnierzy rannych podczas aktywnej służby w Armii Stanów Zjednoczonych wykonane zostały podczas sesji w zaim­prow­izow­anym­ studio w namiocie jednostki specjalnej Marines, podczas dorocznej olimpiady sportowej dla weteranów organizowanej przed Departament of Veteran Affairs. Portrety wykonane zostały telefonem Nokia Lumia 1020. Wystawa jest częścią większego projektu Soldier Returns Home.

Szczegółowy program całego Festiwalu jest dostępny pod adresem www.offoto.pl/program


OFF - baner.jpg OFF - baner
jpg, 51 KiB, 710x140
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Opole MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo