06.10.2014Ułani, ułani – świecie i okolice wrzesień 1939

Logo portalu

1 września br. obchodzona była 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w 1939 r. o godz. 4.45. nastąpił atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na nasz kraj.

Działania wojenne nie ominęły naszego miasta i okolic, dlatego wrześniowe „Spotkanie z historią” było poświęcone Kampanii wrześniowej, w której ważną rolę odegrali ułani. Dzięki uprzejmości Pana Huberta Lemańczyka, leśniczego Nadleśnictwa Gródek, miłośnicy historii mieli okazję obejrzeć wywiad z jednym z ułanów, którzy brali udział w działaniach wojennych we wrześniu 1939 r. na naszych terenach. Należy dodać, że Pan Hubert Lemańczyk jest nie tylko leśniczym, założycielem Jeździeckiego Klubu Sportowego „Czarna Podkowa - Gródek”, ale również pasjonatem historii. Zaprezentowane wspomnienia ułana Krupy zostały zarejestrowane 25 listopada 2001 r. w jego domu. Urodził się w 1918 r., do wojska wstąpił jak miał 23 lata. Służył w kawalerii w Grudziądzu. Brał udział w walkach pod Chojnicami, gdzie unieruchamiając niemiecki pociąg pancerny zmuszono Niemców do odwrotu, a także w działaniach wojennych w okolicach Gródka. Obsługiwał on działo Bofors, które przebijało wszystkie pancerze. Jak wspomniał Pan Hubert Lemańczyk:

Polska kawaleria nie była bezbronna, a wspomnienia ułana Krupy to historia naznaczona, ludzi z losem. Ułan Krupa to żołnierz zaprawiony w boju, który ukrywając się przed Niemcami w lasach, w kartoflisku w okolicach Gródka niejedno widział, zatrzymał atak niemieckich czołgów na jeden dzień, nie wykonał tylko jednego rozkazu, nie zabił własnego konia Bartosza.

Dzięki zaangażowaniu takich osób jak Hubert Lemańczyk członkowie grupy „KAMUH” mieli okazję poznać historię niezwykłego człowieka, człowieka, który walczył o naszą wolność. Gródek to miejsce ważne na naszej lokalnej mapie, nie tylko dzięki najstarszej elektrowni, ale również należy pamiętać o wydarzeniach z września 1939 r. w tym miejscu. Dzięki uporowi Pana Huberta Lemańczyka powstał pomnik 44 ofiar niemieckiego nalotu koło Gródka, który miał miejsce 3 września 1939 roku. Odsłonięto go w 74. rocznicę tragicznych wydarzeń, przypomina także niezwykłą historię szczątków poległych, które dzięki Hubertowi Lemańczykowi zostały odnalezione i ekshumowane dopiero po 73 latach.

Oprac. Marcin Warmke

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo