„Mimozami jesień się zaczyna. Złotawa krucha i miła.", jak pisał Julian Tuwim, Czesław Niemen nadał tym słowom magicznego znaczenia. Jesień to najbarwniejsza pora roku, zauważyć można to, zwłaszcza w piękne, słoneczne dni. Ta złotawa, krucha i miła pora roku jest sprzyjającym czasem i barwnym tłem dla poezji. Nie bez przyczyny w tym czasie w naszym mieście, co roku odbywa się „Jesień poetycka”. Ta cykliczna impreza po raz kolejny zawitała również i do naszej biblioteki.
W środę 8 października w czytelni MBP w Świeciu odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Jakubowskim, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i dziennikarzem.
Debiutował w 1996 roku tomikiem wierszy Wada wymowy. Później ukazały się kolejne: Pseudo, Ojcostych, Flow i Święta woda. W swoim dorobku literackim posiada również zbiory opowiadań: Slajdy, Oczy pełne strachu oraz powieść Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku (za Pseudo i Slajdy). Jako dramaturg debiutował w 2007 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki Dom matki. Jego sztuki wystawiane były na polskich scenach m.in.: Generał, Życie, Koncert na rożek, bęben i violę, Wszyscy święci, Wieczny kwiecień, Człowiek, który nie umiał odejść, Licheń Story. Współpracuje z Dwumiesięcznikiem Literackim „Topos”, od 2006 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Na co dzień mieszka niedaleko, bo w Koronowie.
Spotkanie otworzyła promocja najnowszego zbioru opowiadań Oczy pełne strachu, jak się okazało było to pierwsze spotkanie promocyjne tej książki. Jak powiedział autor: Na ten zbiór opowiadań grozy składa 31 różnych historii, różnych bohaterów, a wątkiem łączącym jest pojęcie zła. Jarosław Jakubowski zaprezentował kilka opowiadań pochodzących z tego zbioru. Jak wspomniał: Są to historie z gatunku grozy zawierające wątki nadprzyrodzone. Temat zła – jest podstawowym tematem dla człowieka.
Pisarz opowiedział również o książce Slajdy, która zawiera wątki autobiograficzne, o zwariowanej powieści Cyryl, dlaczego to zrobiłeś, która jest jedną z jego z ulubionych książek.
Skoro „Jesień poetycka” nie mogło zabraknąć poezji. Jarosław Jakubowski jak większość poetów zaczynał od poezji lirycznej. Według niego: Poezja wyzwala uczucia, miłość, tęsknotę, żal, w zależności od nastroju. Powiedział również, że: w pisaniu są najważniejsze dwie rzeczy – pasja i systematyczność.
Można powiedzieć, że poezja zeszła na drugi plan, bowiem autor obecnie pracuje nad powieścią grozy. W trakcie spotkania można było nabyć książki Jarosława Jakubowskiego, a następnie zdobyć imienną dedykację od autora.
Spotkanie zakończyło rozstrzygnięcie konkursu prozatorskiego „Zdarzyło się w Świeciu”, którego zwyciężczynią została Anna Kleszewska.
Oprac. Marcin Warmke