18:00-22:00, hol MBP
Warsztaty lepienia z gliny
Glina, woda, praca ręczna – czyli warsztaty ceramiki artystycznej. Kreatywne zajęcia dla wszystkich miłośników rzemiosła. Warsztaty odbędą się w trzech turach dla grup liczących nie więcej niż 15 osób.
Zajęcia prowadzi Olga Shylenko – artysta ceramik. Urodzona w Kijowie, ukończyła studia licencjackie na kierunku ceramiki i rzeźby artystycznej w Instytucie im. M. Bojczuka. Studiowała w Polsce, Włoszech, odbyła praktyki w ceramicznej rezydencji Against Speicher w Niemczech. Od 2013 roku jest związana z Opolem, gdzie na co dzień prowadzi warsztaty ceramiczne i tworzy sztukę opartą o tradycje ludowe.
18:00, sala konferencyjna MBP
Projekcja filmu Adam Śmietański – zawód fotograf
Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę artysty fotografa Adama Śmietańskiego. Autor dokumentu Jakub Przebindowski wraz z operatorem i autorem animacji wykorzystanych w filmie Hektorem Weriosem, przybliżają sylwetkę niezwykle popularnego opolskiego fotografa, który twórczo działał, nie tylko w Opolu i województwie, ale także w całej Polsce. O jego twórczości i życiu opowiedzą osoby znające i pamiętające tego ciekawego artystę. Twórcy filmu ukazują szereg nieznanych dotąd prac fotografa, a także jego ikoniczne zdjęcia świadczące o niepospolitym talencie oraz fotografie z prywatnego archiwum. Film stanowi pretekst do przywołania obyczajowości i pejzażu Opola lat 50., 60. i 70. XX wieku.
Adam Śmietański (ur. 9 grudnia 1919 w Podhajcach, zm. 7 grudnia 1992 w Klisinie) – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP). Członek Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezes Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.
18:00-22:00, Wypożyczalnia dla Dzieci-Pokój Bajek
„Magia książek – przez okno wyobraźni”
Wiek: 7-12 lat
Wejdź w zaczarowany świat literatury i odkryj tajemnice skryte po drugiej stronie regału. Podczas tegorocznej gry w bibliotece i jej okolicy wkroczysz do zaczarowanego świata czarodziejów i fantastycznych zwierząt. Dołącz do drużyny czerwonej, żółtej, zielonej lub niebieskiej, podejmij wyzwanie i zdobądź magiczny dyplom. Wędrując po zakamarkach czarodziejskiej biblioteki, zmierzysz się z różnymi zadaniami i zaklęciami. Wykaż się siłą i odwagą, użyj sprytu i swoich umiejętności, rozwiązując zagadki i łamigłówki.
Na uczestników wydarzenia czeka również strefa kreatywna. Najmłodsi będą mogli stworzyć magiczne zwierzęta lub różdżkę czarodzieja. Do udziału w Nocy Kultury zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami. Jest to idealna forma współpracy twórczej i świetnej zabawy dla całych rodzin.
19:00-22:00, hol MBP
Są kwiaty piękne jak książki – warsztaty z Opolskimi Dziouchami
Jeśli nie macie pomysłu na wysłużone książki i trudno jest Wam się z nimi rozstać, zachęcamy do wzięcia udziału w artystycznych, recyklingowych zajęciach, podczas których będziemy tworzyć kwiaty z papieru. Pokażemy jak odpowiednio uformować koronę kwiatu, okleić łodygę oraz wykonać elastyczne liście. Wszystko to z książkowych stronnic. Będą one ponadczasowym prezentem lub piękną dekoracją wnętrza. Opolskie Dziouchy zapraszają.
Warsztaty poprowadzi Magdalena Słobodzian plastyk, rękodzielnik, arteterapeuta. Regularnie organizuje warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. Na co dzień prowadzi zajęcia artystyczne w Warsztatach Sojoterapeutycznych.
19:00-22:00, hol MBP
Warsztaty kreatywnego tworzenia i szycia bajkowych pluszaków
Formularz zgłoszeniowy na warsztat
Twoje imię i nazwisko
Twój adres e-mail
Telefon
Godzina warsztatów
Podczas kreatywnych warsztatów uczestnicy będą mogli uszyć na maszynie swojego ulubionego bajkowego pluszaka. Warsztaty trwają 1h i odbywają się w trzech turach, godz. 19:00, 20:00 i 21:00 – limit miejsc, obowiązują zapisy. Bawidełka zapraszają.
Bawidełka to miejsce spotkań Małych Ludzi, to przestrzeń rozwoju, edukacji i zabawy w przyjacielskiej atmosferze.
20:00-23:00, start gry w sali konferencyjnej MBP
Morderstwo w Bibliotece – gra detektywistyczna
Opolska Noc Kultury na stałe wpisała się w krajobraz Opola. W ten wyjątkowy wieczór nie może zabraknąć 13. edycji Morderstwa w Bibliotece! Jak co roku bibliotekarze i wolontariusze wejdą w role niezwykłych postaci, które będą szukać pomocy u dzielnych detektywów – naszych graczy. Nie dajcie się zwieść! Nie każda wylana przez postać łza jest prawdziwa, a uśmiech szczery. Bohaterowie często skrywają swoje prawdziwe motywy i interesy, a rolą Graczy jest je odkryć. Gwarantujemy moc emocji i nagrody książkowe dla najwytrwalszych i najcelniejszych detektywów.
Liczba uczestników: bez limitu
wiek uczestników: 12+
Mała Galeria (I piętro MBP)
Galeria jednego obrazu autorstwa Lucyny Góralczyk w kontekście tekstów Guy de Maupassanta
Prezentacja obrazu autorstwa Lucyny Góralczyk w kontekście tekstów Guy de Maupassanta, którego 130. rocznica śmierci przypada na 6 lipca 2023 roku. Dialog słowa i obrazu, magia kostiumu i stylizacji, atmosfera tajemnicy i niedopowiedzeń.