01.08.2023Rozmowa z Joanną Papuzińską – 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Rozmowa z Joanną Papuzińską w dniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Joanna Papuzińska to jedna z najp­opul­arni­ejsz­ych autorek literatury dla dzieci, ale również pracownik naukowy i dydaktyczny. Początkowo związana była z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1982 roku natomiast pracowała w dawnym Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibl­iolo­gicz­nych­ Wydziału Historycznego UW.
Jej literacki dorobek obejmuje ponad czterdzieści utworów. Najbardziej znana jest jednak książka “Nasza mama czarodziejka”, która zabiera czytelników w świat pełen magii i niezwykłych stworzeń. Joanna Papuzińska w swojej twórczości wpłata wątki auto­biog­rafi­czne­ związane jej dzieciństwem i wojennymi losami rodziny : „Asiunia”, „Darowane kreski”, „Mój Tato szczęściarz”.
Pisarka wielokrotnie była gościem naszej biblioteki.
W dniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zachęcamy do obejrzenia rozmowy z prof. Joanną Papuzińską-Beksiak, córką Stanisława Papuzińskiego oraz żoną prof. Janusza Beksiaka – Powstańców Warszawskich. Rozmowę przeprowadziła Karolina Sulej
w ramach cyklu “Korzenie pamięci” zainicjowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Niezwykle przejmujące wspomnienia o ojcu Stanisławie, o którym w jednym ze swoich wierszy napisała:
„Lepiąc Stanisława
Pan Bóg
co rusz dodawał do gliny grudkę dobroci”.
www.mbp-lomza.pl