31.08.2023“Kwiaty znad Niemna” – wystawa

Tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie towarzyszyła wystawa „Kwiaty znad Niemna” poświęcona etno­biol­ogic­znym­ zain­tere­sowa­niom­ Elizy Orzeszkowej.
Praca nad powieścią „Nad Niemnem” poprzedzona była wieloma wycieczkami Pisarki w tereny wsi nadniemeńskiej, podczas których Orzeszkowa poznawała zwyczaje szlachty zagrodowej. Szczególną uwagę zwracała na stosunek mieszkańców wsi do przyrody. Powieść „Nad Niemnem” pełna jest malowniczych opisów natury. Pisarka swych bohaterów prezentuje jako pełnych atencji na to, co dzieje się wokół nich – wśród roślin i zwierząt. Jej bohaterowie korzystają z natury, ale też opiekują się nią. Te fascynacje Pisarki warte są przypomnienia w czasach współczesnych, kiedy otaczająca nas natura wymaga opieki po wiekach jej eksploatacji.
Orzeszkowa była autorką wspaniałych zielników, przy­pomi­nają­cych­ z jednej strony dzieła sztuki, z drugiej efekty prac botanika. Grafika wystawy stworzona jest na bazie archiwalnych fotografii, ale również właśnie zielników Orzeszkowej.
NIEMEN_1wstep-final-scaled.jpg

NIEMEN_1wstep-final-scaled.jpg NIEMEN_1wstep-final-scaled