05.09.2023Jadłem w Grodźcu – jak Olęder! - warsztaty kulinarne

W dniu 29 sierpnia br., odbyły się niezwykłe warsztaty kulinarne zorganizowane w ramach projektu "Grodziec, czyli tam, gdzie… żyli olędrzy". Wydarzenie cieszyło się dużym zain­tere­sowa­niem­ mieszkańców gminy Grodziec, pragnących bliżej poznać tradycje i smaki olęderskiej kuchni.

DSC02571.jpg

Podczas warsztatów, które odbyły się w Sali Wiejskiej w Starych Grądach, uczestnicy mieli nie tylko okazję do degustacji autentycznych potraw olęderskich, ale także do wzięcia udziału w fascynujących wykładach dotyczących historii i kultury osadników olęderskich. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Grądach zaprezentowały przygotowanie char­akte­ryst­yczn­ych dań, a ich praktyczne wskazówki pozwoliły na odkrycie tajemnic smaków, które kształtowały się przez wieki.

DSC02594.jpg

Nie tylko praktyka, ale i teoria wzbogaciła uczestników warsztatów. Damian Kruczkowski, socjolog i regionalista, podzielił się wnikliwą prelekcją, w ramach której przybliżył mieszkańcom fascynującą historię oraz codzienne życie osadników olęderskich. Przedstawiając tradycyjne potrawy olęderskiej kuchni, takie jak "siake fusier" – puree ziemniaczane ze skwarkami i zasmażaną cebulką, czy "siulte ohre" – smażone na głębokim tłuszczu przypominające faworki i posypane cukrem pudrem lub maczane w powidłach buraczanych, a także pierogi z nadzieniem z owoców i sera,

Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Grodziec oraz Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec.

Atmosfera warsztatów była wyjątkowa – pełna uśmiechu, ciekawości oraz wspólnej radości z odkrywania smaków i historii.

Projekt "Grodziec, czyli tam, gdzie… żyli olędrzy" dąży do zachowania dziedzictwa kulturowego i edukowania społeczności lokalnej o unikalnych tradycjach.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".

DSC02571.jpg DSC02571
DSC02594.jpg DSC02594
DSC02690.jpg DSC02690
PJ loga poprawne.png PJ loga poprawne