13.09.2023NARODOWE CZYTANIE

Była to już 12. edycja wydarzenia. W sobotę spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu „Nad Niemnem” w Rogoźniku – w altanie obok stadionu sportowego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. – Nasza filia biblioteki w Rogoźniku obchodzi w tym roku 50-lecie. Poprzez zorganizowanie czytania w tej miejscowości chciałyśmy uczcić jubileusz. Dzięki uprzejmości pana sołtysa Kazimierza Zubka mogliśmy właśnie tutaj spotkać się na Narodowym Czytaniu – mówiła Iwona Faltyn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
Narodowe Czytanie, jest akcją propagującą znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 roku i objęta jest honorowym patronatem pary prezydenckiej. Eliza Orzeszkowa to jedna z najw­ybit­niej­szyc­h polskich powi­eści­opis­arek­ w okresie pozytywizmu.

Podczas spotkania w altanie fragmenty powieści odczytali: Kazimierz Zubek – sołtys Rogoźnika, Danuta Hajnos – prze­dsta­wici­elka­ Rady Sołeckiej, Monika Pacyga – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Robert Barczak – katecheta i bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Julia Dąbek – prze­dsta­wici­elka­ Związku Harcerstwa, Dominika Staszel – reprezentująca czytelników dorosłych, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Wiesław Parzygnat – zastępca wójta Gminy Nowy Targ, Ewa i Krzysztof Kokotowie oraz Danuta Buła – bibliotekarz z filii w Rogoźniku. Swoją obecnością zaszczycili również Stanisław Buła – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, ks. Andrzej Bukalski – proboszcz parafii w Rogoźniku, Adam Pałka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej.

Spotkanie uświetniła występem artystka Sylwia Basta. Zaśpiewała pieśni biesiadne, a do wspólnego śpiewu włączyła się też publiczność.
czytanie1.jpg
czytanie2.jpg