06.11.2014Dzieci polskiej transformacji. Autobiografia pokolenia urodzonych około 1980 roku

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu upłynęło na dyskusji o nowej książce znakomitej pisarki i publicystki Pauliny Wilk, zatytułowanej „Znaki Szczególne”. Twórczość tej autorki Klubowicze poznali poprzez jej debiut pisarski „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”. Tym razem omawiana książka przywołała nie tylko wspomnienia, ale również dała do zastanowienia się, jak to jest z tą „Naszą” Polską. Jak zauważyli Klubowicze autorka dokonała nie tylko wiwisekcji lat osie­mdzi­esią­tych­, ale również opowiedziała o nadziejach i rozczarowaniach dzisiejszych trzy­dzie­stol­atkó­w.

Główną bohaterką książki jest sama autorka, na przykładzie własnych wspomnień przedstawia okres transformacji. Opisuje jak wyglądało jej dzieciństwo, jak w tamtym czasie radzili sobie jej rodzice, sąsiedzi czy koledzy z podwórka. Klubowicze treść książki podzielili na dwie części i właściwie ta pierwsza bardziej im się podobała. Stwierdzili, że okres dzieciństwa i pierwszych lat młodości autorki jest bardzo podobny do naszego, każdy z nas miał zbliżone dzieciństwo, czy start w dorosłe życie w tym czasie. Doskonale pamiętają kolejki w sklepach, zabawy na podwórku, czy pierwsze wolne wybory parlamentarne z 1989 roku i wybory prezydenckie rok później. Druga część, w której Paulina Wilk dokonuje rozrachunku czasów współczesnych według nich jest tylko fragmentem pokolenia elitarnego, mieszkającego w dużym mieście, zajmującego dobrze płatne posady, pokolenia, które osiągnęło sukces, niemającego już motywacji do zdobywania czegoś więcej, bo więcej się już nie da.

Pomimo, że Klubowiczom dobrze się czytało tę pozycję, to stwierdzili, że jeszcze za wcześnie na tego typu książkę. Zabrakło im rozważań wielu pokoleń o tamtych czasach. Określili ją, jako lekką publicystykę, popkulturową książkę, w której autorka na przykładzie własnego pokolenia próbuje pokazać, co zyskaliśmy, a co straciliśmy.

Warto sięgnąć po tego typu lekturę, aby przypomnieć sobie, albo dowiedzieć się, że nie zawsze wszystko było takie proste. Szczególnie pokolenie urodzonych po 1989 roku dowie się, że nie zawsze były komputery, komórki czy Internet, a w sklepach był tylko ocet.

Logo portalu

Marcin Warmke
(moderator DKK w Świeciu)

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Świecie MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo