Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej - Twardorzeczka
ul. Kryształowa 29
34-324 Twardorzeczka
49.66318 19.10467
WYDARZENIE
2024-1-27
T10:00
09.01.2024WARSZTATY PISANIA I OPOWIEŚCI
[awatar]
Lipowa GBP

Serdecznie zapraszamy do zapisów na bezpłatne warsztaty dla dorosłych (od licealistów do seniorów) "Światy do opisania",
warsztaty pisania i opowieści z Anną Goc i Marcinem Żyłą.

Kiedy? 27 stycznia, od godz. 10:00 do godz. 17:00

Gdzie? Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Twardorzeczce (przy Miejscu Aktywności Społecznej, ul. Kryształowa 29 - Zielony Mural)

Zapisy: w siedzibie biblioteki, pod numerem 33 867 16 74 lub mailowo: bibl­iote­kali­powa­@bibl­iote­kali­powa­.pl.

Prowadzisz profil w mediach społ­eczn­ości­owyc­h, który śledzi coraz więcej osób. Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką, albo zbierasz materiał do książki. Znasz historie, które warto opisać, ale zastanawiasz się nad formą opowieści. A może chcesz porozmawiać o warsztacie lub po prostu przyjrzeć się temu, jak piszesz?
Mamy dla Ciebie propozycję: warsztaty pisania i opowieści, które pomogą zrobić ten krok do przodu. Wspólnie z prowadzącymi zastanowimy się, jak wybrać najważniejszych bohaterów. Przyjrzymy się bohaterowi zbiorowemu i temu, jak portretować grupę. Podzielimy się doświadczeniem w tematach obarczonych ryzykiem niezrozumienia, tworzących niepotrzebne konflikty. Popracujemy nad tym, aby tekst czytało się dobrze.
Prowadzący opowiedzą też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Omówione zostaną dziennikarskie standardy i granice, których się nie przekracza. Poczytamy o świecie w najlepszych dziennikach i tygodnikach zagranicznych. Wszystko po to, aby opowiadanie o rzeczywistości ustawić w szerszej perspektywie.
Warsztaty mają uwrażliwić na język, który używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy.
Prowadzący:
Anna Goc publikowała w „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym” nagradzane reportaże, wywiady i teksty śledcze. Wydała wywiad-rzekę z ks. Adamem Bonieckim („Boniecki. Rozmowy o życiu”, Znak, 2018), oraz „Głuszę”, pierwszą w Polsce książkę reporterską o osobach głuchych i ich walce o prawo do własnego języka (Dowody na Istnienie, 2022). Laureatka m.in. Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „reportaż prasowy”, wyróżniona w konkursie „Pióro Nadziei” Amnesty International.
Marcin Żyła jest autorem reportaży, wywiadów i opowiadań, b. zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział eksodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Laureat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023). Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata.
Od trzech lat organizują wspólnie warsztaty reporterskie dla Krakowskiego Biura Festiwalowego, których absolwenci publikują już w prasie swoje teksty.
WARSZTATY PISARSKIE.jpg


WARSZTATY PISARSKIE.jpg WARSZTATY PISARSKIE
jpg, 1.1 MiB, 1241x1754
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Lipowa GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo