21.03.2024Ocalmy od zapomnienia “Głos Ucznia”!

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Łomży, a w szczególności absolwenci I Liceum Ogól­noks­ztał­cące­go im. Tadeusza Kościuszki !

Miejska Biblioteka Publiczna, wspólnie z redaktorem Mirosławem Derewońko, podjęła inicjatywę ocalenia od zapomnienia przejawów młodzieńczej twórczości uczniów I Liceum Ogól­noks­ztał­cące­go im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którzy w czasach szkolnych dzielili się swoją wrażliwością literacką z rówieśnikami, publikując na łamach wydawanego na terenie szkoły biuletynu „GŁOS UCZNIA”.

Chcielibyśmy zdigitalizować, a następnie zamieścić w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej elektroniczne wersje posiadanych egzemplarzy tego czasopisma, które byłoby w Internecie dostępne publicznie dla wszystkich chętnych.

Jeżeli posiadacie Państwo w swoich zbiorach nawet pojedyncze numery tego czasopisma i chcielibyście, aby ich treść i duch dawnych, szkolnych czasów nadal mogły cieszyć i wzruszać innych, to prosimy o dostarczenie tych egzemplarzy do czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży przy ul. Długiej 13 (tel. 86 216 54 81 w. 25). Po skopiowaniu treści czasopisma, oryginał byłby zwracany właścicielowi. Można też przesłać skany wykonane w rozdzielczości 300 dpi w formacie pdf pod adres biblioteka@mbp-lomza.pl

Więcej na temat czasopisma „Głos Ucznia” pisał na portalu 4lomza redaktor Mirosław Derewońko. Link do tego artykułu: 4lomza.pl .

Jednym z bardziej aktywnych, młodych twórców publikujących w „Głosie Ucznia” był przedwcześnie zmarły Marin Niemczura. Tej nieszablonowej postaci, w przypadającą w bieżącym roku 40. rocznicę debiutu literackiego, poświęcona została wystawa przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Wersję cyfrową wystawy możemy zobaczyć korzystając z linku:
mbp-lomza.pl

Liczymy na Państwa zainteresowanie powyższym tematem i odzew na nasz apel.
glosucznia1.jpg

glosucznia1.jpg glosucznia1