19.04.2024Akcja Żonkile w 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży kolejny raz dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
W Oddziale dla Dzieci odbyły się zajęcia upamiętniające to wydarzenie. Dzieci wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej “Pamięć drobinek” oraz wykonały obrazki z żonkilami symbolizującymi pamięć, szacunek i nadzieję.
W naszych placówkach zostały przygotowane okolicznościowe prezentacje książek przybliżających tematykę powstania w getcie warszawskim.
Muzeum Polin zaprasza na premierę filmu “We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli”, który ukazuje historię trzech strażników żydowskiej pamięci: Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Racheli Auerbach, dzięki której udało się odnaleźć pierwszą część Archiwum, tego najważniejszego świadectwa Zagłady, oraz Marka Edelmana, którego gest składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta stał się początkiem przywracania pamięci o powstaniu z 1943 roku.
Więcej informacji: bit.ly
z2.jpg z3.jpg