16.12.2014Promocja Słownika Lachów Sądeckich (Podegrodzkich) - 01.07.2014r.

1 lipca br. miało miejsce niezwykłe wydarzenie – promocja Słownik Lachów Sądeckich (Podegrodzkich) zorganizowana przez Bibliotekę Gminną w ramach obchodów milenijnych podegrodzkiej parafii. Przyciągnęło ono tłumy mieszkańców i miłośników kultury ludowej z gminy Podegrodzie i powiatu nowosądeckiego. W wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury o pracy nad słownikiem i jego zawartości opowiadał autor, podegrodzianin - dr Zenon Szewczyk. Opracowywany przez wiele lat słownik językowo-kulturowy jest przede wszystkim dokumentem języka mówionego Lachów Podegrodzkich. Zawarty w nim materiał językowy pozwolił wydobyć wiele zapomnianych nazw i wyrażeń, utrwalić i ocalić język, który jest nierozerwalną częścią kultury. Słownik adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, interesujących się dziedzictwem regionu. W założeniu autora wydany Słownik jest nie tylko szczególną formą uczczenia milenijnego jubileuszu, ale swego rodzaju pokłonem dla społeczności , z której sam się wywodzi, a która na styku folkloru góralskiego i nizinnego stworzyła oryginalną kulturę, przyciągającą swoim bogactwem i różnorodnością. Publikacja, licząca niemal dziewięćset stron, zawiera 13 000 haseł, 278 ilustracji. Jej częścią są także teksty gwarowe zawarte na załączonej do słownika płycie , opracowane dźwiękowo przez Krzysztofa Korala z Podegrodzia.

Pulpit 286.jpg Pulpit 286
Pulpit 287.jpg Pulpit 287