27.08.2024Narodowe Czytanie 2024

Wśród naszych jesiennych propozycji już od trzynastu lat stałe miejsce zajmuje program opracowany w ramach akcji Narodowego Czytania. Tym razem biblioteczne propozycje skupiać się będą wokół dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”, utworu napisanego podczas pobytu poety w Szwajcarii i uważanego za jedno z najważniejszych jego literackich dokonań. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Dzieło po raz pierwszy ukazało się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Na przestrzeni lat było wielokrotnie wydawane oraz inspirowało twórców do licznych adaptacji, w tym kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych.

Głównym wydarzeniem w naszej bibliotece będzie spotkanie z udziałem wybitnego aktora – Jacka Romanowskiego, który zaprezentuje w autorskiej interpretacji fragmenty dramatu. Zapraszamy 6 września br., o godz. 17.00. Wejściówki będą dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej, od 28 sierpnia 2024 r.
Tradycyjnie, w Bibliotece Głównej, przez kilka kolejnych dni, od 6 września, będzie można na własnych egzemplarzach „Kordiana” przybić pamiątkową pieczęć. narodowe_czytanie_plakat_1.jpg

narodowe_czytanie_plakat_1.jpg narodowe_czytanie_plakat_1