09.09.2024Narodowe Czytanie 2024

Już po raz kolejny nasza biblioteka stała się częścią ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”– wyjątkowej inicjatywy, która od lat jednoczy nas wokół najp­iękn­iejs­zych­ dzieł polskiej literatury. Tegoroczna edycja, zorganizowana 7 września w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Waksmundzie, poświęcona była dramatowi romantycznemu Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Patronat nad wydarzeniem, jak co roku, objęła Para Prezydencka.
Wyjątkowym gościem tej uroczystości był Piotr Cyrwus, aktor rodem z Waksmunda. Towarzyszyła mu żona, aktorka Maja Barełkowska-Cyrwus, oraz córka, Anna Maria Stachoń. Podczas spotkania Piotrowi Cyrwusowi został uroczyście wręczony zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ”, nadany przez Radę Gminy.
Wydarzenie rozpoczęło się krótką prezentacją multimedialną przybliżającą ideę Narodowego Czytania, „Kordiana” oraz twórczość Juliusza Słowackiego. Następnie przystąpiono do wspólnej lektury dramatu. Oprócz aktorów, w czytaniu udział wzięli: Wiesław Parzygnat – wójt Gminy Nowy Targ, Krzysztof Łapsa – zastępca wójta Gminy Nowy Targ, Stanisław Buła – przewodniczący Rady Gminy, Paweł Waksmundzki – radny Powiatu Nowotarskiego, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Anna Ciężobka-Targosz, Marek Kolasa – radni Gminy Nowy Targ, Lucyna Czubernat – instruktor ds. bibliotek Powiatu Nowotarskiego, Agnieszka Sieniawska – prze­dsta­wici­elka­ Szkoły Podstawowej w Waksmundzie oraz Maria Ligęza. Oprawę muzyczną, dodającą wydarzeniu szczególnego klimatu, zapewniła pani Sylwia Basta, tworząc wyjątkową atmosferę tej literackiej uroczystości.
Dziękujemy naszym gościom honorowym, Piotrowi Cyrwusowi, Mai Barełkowskiej-Cyrwus oraz Annie Marii Stachoń, za uświetnienie wydarzenia swoją obecnością i wspólne czytanie „Kordiana”. Wasza obecność nadała temu dniu szczególny wymiar. Wyrazy wdzięczności składamy także wszystkim, którzy wzięli udział w czytaniu: prze­dsta­wici­elom­ władz gminnych i powiatowych, nauczycielom, instruktorom oraz mieszkańcom gminy. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” , Pawłowi Cyrwusowi- sołtysowi Waksmunda oraz całemu zespołowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie. za Dziękujemy za Waszą obecność, otwartość i wspólną celebrację polskiej literatury.

czytanie narodowe 1.jpg

czytanko2.jpg