12.09.2024Narodowe Czytanie 2024

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Czytanie, która ma na celu popularyzować oraz łączyć Polaków wokół największych dzieł literatury polskiej.
W tym roku wybór padł na „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
„Kordian” to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury, którego bohater na oczach czytelników z nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca przemienia się w narodowego bojownika. Słowacki napisał dramat w 1833 r. w Genewie, rok później ukazał się on anonimowo w Paryżu i stał się istotnym głosem w dyskusji o najważniejszych sprawach narodu, szczególnie w kontekście zakończonego klęską Powstania Listopadowego.
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, Biblioteka Publiczna w Łososinie Dolnej wzięła aktywny udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce w dniu 11 września.
W wydarzeniu wzięły udział klasy VII Szkoły Podstawowej w Łososinie Dolnej.
Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji, obejrzeli krótką prezentację przedstawiającą najważniejsze informacje dotyczące powstania listopadowego oraz poznali genezę powstania utworu.
Fragmenty utworu czytane były z podziałem na role.
Na zakończenie spotkania odśpiewaliśmy „Warszawiankę” – pieśń powstańców listopadowych.
Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe egzemplarze dramatu „Kordian” z okolicznościową pieczęcią.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym wydarzeniu.
Każda inicjatywa promująca czytelnictwo i polskie dziedzictwo kulturowe ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.

IMG_4032.jpg IMG_4032
jpg, 3.2 MiB, 4320x3240