Od 14 października do 11 listopada br., w Bibliotece Głównej prezentować będziemy wystawę zatytułowaną „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«”, opracowaną i udostępnioną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Autorami scenariusza są Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.
Ekspozycja składa się z 13, bogato ilustrowanych plansz, zawierających syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. W trakcie realizacji wystawy została przeprowadzona szczegółowa kwerendach w polskich i zagranicznych archiwach i bibliotekach. Wykorzystane zdjęcia pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.
Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z oprowadzeniem kuratorskim, zaplanowane zostało na 17 października, godzinę 17.00.
Organizacja wydarzeń ma związek z realizacją projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.