10.02.2015„Jestem ciągiem dalszym tego co oni przeżyli”

Logo portalu

Joanna Szczepkowska zagościła ze swoją powieścią „Kto ty jesteś - początek sagi rodzinnej”, podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w filii nr 5 Miejskiej biblioteki Publicznej w Świeciu. W książce tej Joanna Szczepkowska odtwarza historię swojej rodziny. Wnuczka pisarza Jana Parandowskiego, córka aktora Andrzeja Szczepkowskiego, odkrywa tajemnicę pochodzenia dziadka, z poczuciem humoru kreśli sylwetki sławnych aktorów i pisarzy, których spotykała gdy odwiedzali jej dom rodzinny. Wnuczka Parandowskiego ukazuje w swojej książce nieznane epizody z jego życiorysu. Poznaje wojenną tułaczkę rodziców. Autorka podróżuje po Polsce a potem ze skrawków odnalezionych dokumentów, listów i wspomnień spotkanych ludzi pisze swoją opowieść. W tym co robi jest bardzo dociekliwa i potem ukazuje, prawdziwy nieznany obraz swojego dziadka. Wśród poznanych ludzi, którzy przewijają się przez dom dziadka i jej rodziców są ludzie sławni jak: Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Połomski czy Irena Santor. Są to nazwiska nieliczne, ale jest ich o wiele więcej. Jako dziecko była bardzo uważnym obserwatorem i trochę z boku obserwowała wszystkich tych sławnych ludzi, którzy odwiedzali jej dom rodzinny i dom dziadka. Nie wszystkim klubowiczom książka przypadła do gustu, ponieważ stwierdzili, że Joanna Szczepkowska jest osobą wyniosłą nie dającą się lubić. Jednym spodobała się pierwsza część książki, w której Joanna odszukuje krewnych, czyta się jak powieść kryminalną. Klubowicze byli pełni podziwu dla jej samozaparcia w poszukiwaniach nawet krewnych dalekich krewnych.

Druga część książki, w której pisze o sobie był odbierana z mniejszym zain­tere­sowa­niem­, ponieważ każdy z klubowiczów dużo już wiedział o Joannie Szczepkowskiej jak mówili w czasie dyskusji. W części drugiej poświęconej własnej historii autorka robi analizę swoich decyzji i skomplikowanej osobowości. Zdaniem klubowiczów książka ta jest doskonałym dokumentem minionych czasów zwłaszcza część pierwsza ubarwionym anegdotami z życia artystów sztuki teatralnej, filmowej oraz pisarzy. Klubowicze stwierdzili, że na początku było ciężko przebrnąć przez historię pani Joanny , gubili się nieraz w całym drzewie genealogicznym, natomiast im dalej się zagłębiali tym bardziej czuli się wciągnięci w tę historię. Zdaniem klubowiczów ciekawe są książki o ludziach sławnych z pierwszych stron gazet. Rekompensatą była też duża ilość zamieszczonych w książce zdjęć.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się w dniu 26.02.2015 r. Omawiana będzie książka Rory Stewarta „Między miejscami. Z psem przez Afganistan.

Helena Białek moderator DKK w Filii nr 5