20.02.2015Gaja Kołodziej w Rychtalu

W piątkowe południe 23 maja 2014 r. uczniowie Gimnazjum w Rychtalu mieli przyjemność spotkać się z pisarką Gają Kołodziej. Pani Gaja mieszka w Warszawie. Wychowała się w artystycznej rodzinie, gra na fortepianie, rysuje, maluje, haftuje. Od najmłodszych lat marzyła o karierze na scenie, brała udział w spektaklach szkolnych i warsztatach teatralnych. Nie sądziła, że poświęci się pisarstwu ze względu na dysleksję i dysortografię. Ostatecznie jej pasja stała się wykonywanym zawodem Spotkanie autorskie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rychtalu upłynęło na rozmowach o zain­tere­sowa­niac­h młodzieży i planowaniu przyszłości. Młoda pisarka – członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i przewodnicząca Klubu Młodych Pisarzy – na początku 2013 roku założyła Instytut Sztuki Literackiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa i wspieranie nowych talentów literackich..Na wstępie opowiedziała uczniom o zawodzie pisarza i procesie wydawniczym. Autorka książek ,,Wystrzałowa licealistka'', ,,Wystrzałowa maturzystka'', ,,Dar'', ,,Księżniczka .W blasku sławy i cieniu obsesji.'', spontanicznie opowiadała o swojej pasji pisarskiej, która zrodziła się u niej jeszcze w gimnazjum na ......lekcjach matematyki. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego zaczęła pisać, co ją do tego zainspirowało a także skąd czerpie pomysły na swoje powieści.. Charakteryzując swoją twórczość pani Gaja zwróciła uwagę, iż jest to młodzieżowa literatura dete­ktyw­isty­czna­ z tajną agentką w roli głównej. Pisarka otwarcie opowiadała o swoich sukcesach, łamaniu stereotypów, poglądach na rzeczywistość. Podczas spotkania młodzież miała okazję wysłuchać fragmentów książek naszego gościa, czytanych przez gimnazjalistów. Gaja Kołodziej zachęcała słuchaczy do podejmowania wyzwań i samodzielnych prób literackich. Spotkanie autorskie przebiegło w miłej atmosferze, w ramach przypadającego w maju Tygodnia Bibliotek.

gaja3.jpg gaja3