25.02.2015Wystawa malarstwa na drewnie w Bibliotece Głównej PWSZ w Chełmie

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac Renaty Sary Kukli i Ryszarda Nawojczyka. Twórczość artystów charakteryzuje bogactwo motywów: od wizerunków świętych, patronów, ikon, poprzez anioły i portrety ludzi popkultury aż do kwiatów i pejzaży. Klimatowi malarstwa sprzyja także materiał na jakim zostały namalowane prace. Twórcy korzystają z drewna sosnowego, dębowego, olchowego o ciekawych kształtach i fakturach.
Wystawa czynna jest w godzinach pracy biblioteki, w jej siedzibie przy ulicy Pocztowej 54, od 18 lutego do 20 marca 2015 roku.
Serdecznie zapraszamy!

plakat2.jpg

Renata Sara Kukla

Malowanie od 4 lat stało się moja pasją.
Od listopada 2014 r. mieszkam w Chełmie. Tutaj znajomi mówią o mnie góralka, w jakimś sensie tak jest. Moja rodzina pochodzi z okolic Nowego Sącza położonego w Beskidzie Wyspowym. W szkole podstawowej uwielbiałam lekcje plastyki, jednak oceny za prace miałam słabsze od koleżanek. Często słyszałam: „Reniu popraw mi tego pieska, namaluj mi człowieka” itp.. Dziś miło to wspominam, ale pamiętam jak z wypiekami na buzi w ostatnich minutach kończyłam swoją pracę, żeby zdążyć przed dzwonkiem.
Wiele lat pracowałam jako ekonomistka w Bochni i w Krakowie. Siedem lat mieszkałam i pracowałam w Szwajcarii i Hiszpanii. Gdy tylko nadarzyła się okazja, zwiedzałam muzea, katedry - te miejsca, gdzie można było obejrzeć dzieła sztuki.
Malowaniem zaraziła mnie cztery lata temu moja przyjaciółka z Krakowa, malarka Danusia Majewska. Pewnego dnia patrzyłam jak maluje piękne irysy. Głośno wypowiedziałam marzenie, które zrodziło się w tamtej chwili „jak ja bym chciała tak malować” - „Reniu masz tu pędzel, deskę, farby”. Zdziwiona zapytałam „ale co mam malować?” „co chcesz”. Namalowałam tamtego dnia anioła, który „mieszka” w moim domu i codziennie mi przypomina, że na pasje nigdy nie jest za późno.
Moim ulubionym materiałem jest drewno, farby olejne. Maluję anioły, postacie biblijne, kwiaty. Portrety pozostawiam mojemu Rysiowi świetnemu portreciście. Porwał góralkę, ale może odwdzięczę się i kiedyś porwę Rysia w moje góry,
a swoją drogą wspólna pasja to nieoceniony skarb dla dwojga ludzi.
pozdrawiam serdecznie
Renata Sara Kukla

Ryszard Nawojczyk

Nazywam się Ryszard Nawojczyk i pochodzę z Łukowa.
Malarstwem interesowałem się od najmłodszych lat. Nauczycielka od plastyki namawiała mnie do wyboru Liceum Plastycznego w Nałęczowie, ale sport przywiał mnie w latach 80-ych na zapaśnicze maty w Chełmie. I tak zostałem mieszkańcem naszego pięknego miasta.
Pięć lat temu natchniony wyższą siłą zacząłem tworzyć portrety znanych piosenkarzy, muzyków i artystów, a następnie malarstwo sakralne i inne motywy. Maluję w szczególności na deskach olchowych i sosnowych farbą olejną i akrylową. Teraz wiem, że to pasja mojego życia .
Od dwóch lat jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie. Wśród tych ludzi wytwarza się dodatkowa energia i motywacja do tworzenia swoich prac.
Z Renią tworzymy „Spółkę bez ograniczonej odpo­wied­zial­nośc­i”, nierozerwalnie złączeni jesteśmy w życiu, na wspólnych wystawach, plenerach i targach rękodzieła w różnych pięknych miejscach w Polsce i nie tylko, a także na naszej wspólnej stronie internetowej: www.mala­rstw­onad­rewn­ie.pl
Serdecznie zapraszamy.


plakat2.jpg plakat2
jpg, 4.2 MiB, 2480x3508
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Chełm PWSZ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo