Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Planeta 11
17.03.201550 twarzy polonisty(ki)
Olsztyn MBP

plakat-miniatura.jpg

Pod tym nieco przewrotnym tytułem kryje się zaproszenie na dyskusję, poświęconą obliczom olsztyńskiej polonistyki. Nawiązując do modnego i popularnego tekstu popkultury, zamierzamy porozmawiać na tematy dla nas bliskie, takie jak wartość czytania, potrzeba sprawnej i poprawnej komunikacji, umiejętność interpretacji przekazu literackiego czy ogólnie: odczytywania kodów kulturowych. Chcemy skupić uwagę na miejscu polonisty i polonistyki, jako dyscypliny stanowiącej zwornik wiedzy o języku, literaturze i kulturze polskiej, na współczesnym rynku pracy i ogólnie w społeczeństwie.

W programie:
- Krótka historia polonistyki w Olsztynie
- Wartość czytania – Wykład Prof. zw. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego
- Czy warto studiować polonistykę? – dyskusja

W obliczu kryzysu humanistyki podejmujemy wyzwanie i zamierzamy udowodnić, że reprezentant tej dziedziny wiedzy może odnieść sukces i realizować siebie i swoje pasje. Kryzys, trochę na przekór, traktujemy jako szansę. W powiązaniu ze swoim greckim źródłem krisis, można go bowiem łączyć z przesileniem, ale także z walką i stanem przejściowym, który może okazać się zwycięski dla przechodzących osłabienie. Kryzys staje się siłą napędową działań, które mogą dynamizować tę dyscyplinę.

Olsztyńska polonistyka przez kilka dekad kształciła przede wszystkim nauczycieli, gotowych do pracy w szkołach różnego szczebla. Od wielu lat jednak kierunek ten kończą absolwenci przygotowani do pracy w wielu zawodach wymagających wiedzy polonistycznej. Zdobyta na studiach polonistycznych wiedza, umiejętności i kompetencje świetnie przygotowują do podjęcia pracy w wielu zawodach. Choć najczęściej filologowie kierują swoje podania do różnego rodzaju placówek oświatowych, to jednak pracę znajdują we wszelakich instytucjach kulturalnych (domach, klubach i ośrodkach kultury), urzędach i instytucjach wymagających sprawnego posługiwania się słowem w mowie i piśmie. Ważnym miejscem pracy kompetentnych polonistów są także media lokalne: telewizja, radio i prasa. Oni wszyscy znajdują zatrudnienie nie „pomimo” swego polonistycznego wykształcenia, ale – dzięki niemu.

Spotkanie z 50 twarzami polonistyki odbędzie się w czwartek, 19 marca o godz. 17:00 Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38, Olsztyn)

Zapraszamy do dyskusji wszystkich, którzy interesują się słowem, tekstem i kulturą.

plakat-miniatura.jpg plakat-miniatura