Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
2015-4-24
23.04.2015Wernisaż wystawy "Wszystko dla Pań" - Strój kobiecy w literaturze
Opole MBP

Na wystawie zaprezentujemy strój kobiecy w literaturze pięknej, wspomnieniowej i biograficznej. Odwiedzający prześledzą historię ubioru kobiecego od czasów Marii Antoniny do lat 30. tych XX wieku a także poznają nazwy tkanin i ozdób, które dawno odeszły w zapomnienie.
Prace rekonstrukcyjne ubioru kobiecego z pracowni artystycznej Anny Moryto z Poznania, będą znakomitym uzupełnieniem fragmentów powieści Emila Zoli, Edith Wharton czy Lwa Tołstoja.
Oglądając ekspozycję dowiemy się: jak w obszernych sukniach poruszała się ostatnia królowa Francji; jakie suknie nosiły polskie arystokratki; jaki strój preferowały elegantki XIX wiecznej Polski czy jakie toalety obowiązywały w przedwojennej Polsce. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna z ilustracjami strojów do francuskich tygodników modowych z XIX wieku oraz polskiego czasopisma z lat 20. XX wieku "Przegląd Mody" dostępnych dzięki bibliotece cyfrowej POLONA.

Wystawa.jpg

Wystawa.jpg Wystawa