Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
28.04.2015Wernisaż wystawy i spotkanie z Fotoklubem "9x12" z Kijowa
Opole MBP

majdan.jpg

FOTOKLUB "9x12" powstał w styczniu 1997 roku. Nazwa oznacza najmniejszy format amatorskiej fotografii i jednocześnie rozmiar dużego profesjonalnego slajdu. Klub łączy amatorów i fachowców. Zadaniem klubu jest m.in. nauczanie podstaw fotografii artystycznej. Kilkudziesięciu członków klubu już zostało uznanymi fotografami. Od 2004 roku biorą udział w różnych międ­zyna­rodo­wych­ fotokonkursach i wystawach. Organizują fotoplenery, wymieniają się doświadczeniami z fotografikami z innych państw. Przedstawiciele Fotoklubu są stałymi uczestnikami fotofestiwalu "Wschodnia" w Zamościu oraz "Europejskich fotospotkań Wschód-Zachód". Współorganizują także międzynarodowy konkurs fotografów - kobiet "Planeta dzieci". W skład klubu wchodzi m.in. czterech członków Narodowego Zespołu Fotografików Ukrainy.

"Kroniki Majdanu" - autorzy tej wystawy nie są profesjonalnymi fotografami. Jednak podczas pamiętnych wydarzeń w Kijowie na przełomie 2013/2014 roku nie mogli patrzeć obojętnie na to, co się dzieje. I chociaż nie byli bezpośrednimi aktywistami Majdanu, pomagali bojownikom w walce o wolność Ukrainy. Celem ich pracy było pokazanie prawdy o tych wydarzeniach. Zdjęcia ukazują nadzieję, niezłomność, walkę o sprawiedliwość i smutek za bohaterami, ale też karnawał i ludową satyrę. Wystawa była już prezentowana w kilku polskich miastach oraz na Słowacji.

majdan.jpg majdan